şükela:  tümü | bugün soru sor
6 entry daha
 • bir uzman olarak olması gerekenin bu olduğunu belirtmek isterim.

  neden derseniz? sebepleri aşağıdadır.

  1. 1960 yılında müteahhitin abonelik yaptığı mesken, ticarethane, sanayi ve hatta dernek ve vakıf abonelikleri mevcut hali hazırda. müteahhit hakkın rahmetine kavuşalı bazı durumlarda 40 seneyi aşmış. geçmişte bir işgüzar tesisatta abonelik kendi adına olmadığından borç biriktirmiş ve bırakmış borcu. sonradan atıyorum 2009 yılında oraya kira kontratı ile biri abonelik yaptığında birikmiş borcu ödemek zorunda olmadığından, borç sistemde kalmaktadır. 1960 yılında yapılan aboneliğin bir çok dökümanı mevcut değildir ve müteahhidin isim soyisimi (bazen onlar da hatalı olabiliyor) haricinde veri bulunmamaktadır. ilgili müteahhidin kimlik bilgilerini tespit etmek, güncellemek, icra takibi başlatmak oldukça zor ve bazen imkansız olmaktadır. diyelim ki güncellediniz, icra takibi açıldığında mirasçısı ilgili borçtan sorumlu tutulmaktadır ve paşa paşa borcu ödemek zorunda kalmaktadır. yani senin kaçındığın 26 tl'lik kesme bağlama ücreti senin torununa yol, su, elektrik olarak dönmektedir.

  2. her fatura bir ticari faaliyetin belgesidir. enerji satın almayan adamdan, onun adına kullanan kişi vasıtasıyla ve çoğunlukla onun haberi olmadan tahsilat yapıldığında, devlet gayri ihtiyari usulsüz vergi tahsilatı yapmaktadır.

  3. diyelim ki geçmiş yıllarda kooperatif adına bir sözleşme yapıldı ve bu sınırlı sorumlu kooperatif fesh edildi. sittin sene o borcu hiç kimseden tahsil edemezsin. kooperatif adına olan sözleşmelerde, neredeyse her abone bunu bildiğinden borç bırakmaktadır.

  4. özellikle bazı eski mahalleler ve gece kondu bölgelerinde bazı abonelikler hala yanlış yazılmış isimlerle devam etmekte ve buralardan bir çok yere kesme/okuma ekipleri girememektedir. birikim faturası (örneğin 6 aylık) çıkmakta ve oturan da bu borcu ödemek niyetinde olmamaktadır. sözleşme de mesela m. ş. kerimoğlu gibi birinin adınadır ve bu kişi namevcut bir şahıstır. kurum bu borcu hukuki yolla tahsil edememektedir, icra takibi ya da noter ihtarı yollarına başvuramamaktadır.

  vs.vs.

  bu sebeple işin içinde olmadan bu kadar havadan konuşmamanızı tavsiye ederim. zira ben çok kez kiracısının bıraktığı borçtan dolayı aracı/evi hacz edilen adam ya da kadın gördüm.

  tanım: olması gerekendir.

  edit: imla