şükela:  tümü | bugün
245 entry daha
 • efendim öncelikle: (bkz: #79009673)

  bu gecenin şarkısı hallelujah. leonard cohen'in sürekli yeni kıtalar ekleyip uzattığı, bestelediği harika şarkı.

  baştan sona judeo-hıristiyan geleneğin motiflerine göndermelerle dolu bir şarkı olduğundan bende yeri ayrıdır, mesleki bir aşkla seviyorum.

  efendim şimdi başlayalım bu göndermeleri deşifre etmeye:

  davud'un çaldığı ve tanrı'yı memnun eden müzik: psalms denen, bizim zebur dediğimiz ilahiler kitabı.

  güçlü olsa da delile ihtiyaç duyan inanç: cohen yahudiydi, o yüzden göndermeler genelde eski ahit'e. böyle olmasa, meşhur şüpheci thomas gelirdi aklıma. ama bu yüzden tercihimi gideondan yana kullanıyorum, eski ahit'te, yani tevrat'ta tanrı tarafından görevlendirilen, ancak gelen meleğe bana mucize göster ki sana inanayım diyen gideon.

  çatıda onun yıkandığını gördün: davud, bir gün sarayının çatısına çıktığında meşhur batsheba'yı yıkanırken görür, çırılçıplak. onu arzulayıp kocasını öldürür ve karısı yapar.

  saçını kesti: samson'un gücünün tılsımı saçlarındadır, insanüstü gücü saçları kesilince yok olacaktır. sevgilisi delilah, samson uyurken saçlarını kestirir ve ona ihanet eder, samson böylece tutsak edilir.

  kutsal güvercin: kutsal ruh güvercin formunda iner, meryem'e de öyle inip onu hamile bırakmıştır. bu tevrat'a değil, incil'e yapılan bir gönderme.

  mermer kemer üzerindeki bayrak bir yerden tanıdık geliyor ama emin olamadım.
10974 entry daha