145 entry daha
 • bisiklet kullanmaya yeni başlamış birisi olarak yazacağım bunları.

  izmirde yaşayanlar için aslında bisiklet yukarıdaki arkadaşın yazdığı kadar karamsar değil bence. 8-10 km mesafede bence acayip hızlı ve rahat bir ulaşım aracı, mesela izban aktarmasından, 4-5 km lik mesafede olan evime 15-17 dakika arası bir sürede normal taşıt trafiğinde gidebiliyorum.

  bisikletimi göztepeden bucaya 1 saatte-bir miktar fazlası vardır- sürerek götürdüm mesela, normal ana arter yolları kullanarak yaptım bunu.

  tabi ki ülkenin coğrafi yapısı, engebesi bazı şehirlerde bu işi yapmayı zorlaştırıyor, yine de kesintisiz bisiklet yolları ve toplu taşımada bisikletin taşınması imkanı ile bisiklet kullanımı yaygınlaşabilir.

  tabi bunlar aslında birazcık romantik görüşler. burası bir ortadoğu toplumu, motorlu aracın ne kadar büyükse o kadar kabul görürsün toplumda. bisiklete binen kişilere baktığımız zaman tamamında olmamakla birlikte daha özgür, modern bir kafa yapısına sahip olduğunu görmek mümkün bence. tabi bu kesimde bizim ülkede git gide azaldığı ve azaltıldığı için yaygınlaşmaması normal.

  birde bir süredir gözlemlediğim bir şey; trafikte yayalar normal araçlara göre bisikletliye daha fazla problem yaratıyor. araba yolunda bisikletle yolun ortasından giderken arabalardan bir tepki görmedim, normalde araba beni geçebilir ama ne korna, ne taciz herhangi bir şey olmadı. ama yayalar daha kapalı bu duruma.

  ama yavaş yavaşda olsa trafikte daha fazla yer almaya başladıkça kullanım yaygınlaşacaktır bence. bisiklet bence insanların çoğunu mutlu edecek bir şey. çocuk gibi gülerler binseler. ama işte cahillik, baskı, çoğunu bildiğiniz sebepler herşeye olduğu gibi bu işe de engel oluyor.

  bir de devlet veya hükümet artık ne dersek, insanları neden bisiklete özendirici tavır sergilesin ki ? akaryakıttan, araçlardan dünya kadar vergi alıyor. ne gerek var tek maliyeti ortalama aşağı yukarı 1000 tl olan bir şeyi özendirmeye ?
805 entry daha
hesabın var mı? giriş yap