şükela:  tümü | bugün
396 entry daha
 • iyi gelen şeylerden önce iyi gelmeyen şeyleri özellikle bilmelisiniz ;
  şişkinlik ve su tutulmasına neden olacak besinlerden kaçınılmalı ; yağlı gıdalar,alkol,tuz,gazlı içecekler ve kafein..özellikle kafein bu başlıkta birçok kez iyi geliyor diye paylaşılmış yanlış bilgi(kafeinin antidiüretik hormon ile ilişkisine göz atarsanız rahatça görülebilir.)o yüzden kahve yerine zencefil,nane çayı ya da limonlu sıcak su için daha yararınıza olacaktır.

  iyi gelen şeylere gelirsek ;

  ----ilaç tedavi

  zaten kadınların en sık kullandığı belli başlı ağrı kesiciler var yine en çok kullanılan nonsteroid antienflamatuar*ilaçlar ibuprofen ve naxopen doktor izniyle kullanıldığında adet sancısına en çok yararı dokunan ağrı kesicelerdir kendileri..bu ağrı kesicilerin dışında doğum kontrol haplarının da bilimsel olarak adet sancılarına etkili bir şekilde iyi geldiği ispatlanmış(cochrane library tarafından)..

  -----masaj

  yine kadınlardan tarafından belli bölgelere uygulanan ve başarılı sonuçlar alınan bir yöntemdir.hangi bölgelere ne şekilde masaj yapacağınıza dair ilgili videoyu buradan izleyebilirsiniz.

  -----uçucu(esansiyel) yağlar ile masaj

  adet döneminde karınlarına lavanta, clary, ada ve mercanköşk gibi yağlarının karışımı ile krem süren kadınlar, bir sonraki dönemde daha az kramp yaşadıklarını iddia ediyorlar.bu yöntemde yine bir çok araştırma şirketi tarafından denenmiş ve plasebo etkisi değil de gerçekten etkili bir yöntem olarak kabul edilmiştir adet sancılarında.sadece dikkat edilmesi gereken bu yağların cildi tahriş etmemesi için özel kremlere karıştırılarak sürülmesi.bu konuda ufak bir araştırma ile bilgi edinebilirsiniz.

  -----sıcaklık uygulaması

  karnınızın alt bögesine(önerilen 40 derecelik bir ısı) ısıtma yastığı koyduğunuzda belirgin bir şekilde ağrılarınızın azaldığını gözlemleyebilirsiniz..aynı şekilde sıcak bir duş alabilir ya da sıcak bir havlu koyabilirsiniz.

  aynı zamanda evinde ısıtma yastığı bulunmayanlar kumaş ve prinçle birlikte kendilerine ısıtma yastığı gibi etkili bir yastık yapabilirler..bu linkte gayet basit ve anlaşılır anlatmışlar; inceleyebilirsiniz.

  ----- besin takviyesi

  bu konuda yine çok geniş bir liste mevcut ; maydanoz,yoğurt,muz,brokoli ve papatya çayı gibi ulaşılabilir gıdalar başta gelirken yine kas ve sinir sistemi düzenleyicisi ve hamile kadınlar için önerilen magnezyum diyeti içeriğinden de faydalanabilirsiniz.

  ek olarak şu bilgiyi verebilirim ; "global journal of health science" isimli derginin de yaptığı araştırmalar doğrultusunda balık yağı ve özellikle b1 vitamininin kadınlarda görülen menstrual kramplara iyi geldiği belirtilmiş.
147 entry daha