şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 28 mayıs 2018'deki birinci turda adaylardan hiçbirisi yeterli çoğunluğu alamadı ve seçimler 17 haziran 2018'e ertelendi. bu seçimden galip çıkan ise ıvan duque oldu.

  gelelim bu seçimlerin ülkemizle olan benzerliğine...

  kolombiya da farc adında marksist bir örgüt mücadele ediyordu. ancak pkk ile kıyaslandığında farc daha az etnisite ve daha siyasi amaçlar güden bir örgüttür ve terör eylemleri 1960'lardan itibaren başlamıştır. en sonunda merkez sağ başkan juan manuel santos farc ile müzakere yoluna gitti. bu müzakere halk referandumunda reddedilmiş olsa da ite kaka ilerleyen bir yapısı mevcuttu.

  bizim pkk ile osloda yapılan müzakerelerin benzerini kolombiya hükümeti farc ile gerçekleştirdi. farc üyeleri kolombiya meclisinde temsil hakkı kazandı. halk bu 200 binden fazla kişinin katili örgütü benimsemedi ve duque işte o sihirli cümleyi söyledi: '' farc ile olan müzakereleri gözden geçireceğiz '' işte bu söz ilk turda yüzde 39'luk bir oy almasına neden oldu. solcu aday ise yüzde 24 civarı bir oyda kaldı.

  ikinci turda ise duque yüzde 54 civarı bir oy ile başkan seçildi. halkın terörle mücadeleyi müzakereden önde tutması ve adeta liderleri mücadeleye itme azmi bizim pkk ile olan müzakere saçmalığına gösterdiğimiz reaksiyonla benzerlikler taşıyordu.

  aracı edilen ülkelerin müzakere adı altında sürekli ülke içişlerine müdahalelerde bulunması ve ülke meselesinin dış mecralarda avam tabirle sakız yapılması ülkenin zayıflığını gösteren bir delildir. bu nedenle ''terörle müzakere değil, mücadele edilir. '' sözü oldukça yerinde bir siyasi görüştür.

  (bkz: 17 haziran kolombiya seçimleri)