şükela:  tümü | bugün
49 entry daha
 • her iki devlet de kendi dönemlerinde düşmanlarına korku salmış, zafer üzerine zafer kazanmış devletlerdir. ne var ki bu iki ordunun karşı karşıya kaldıkları zaman kimin kazanacağını söylemek için karşılaştıkları koşulları değerlendirmek lazım.

  vikinglerin en büyük gücü diğer rakiplerinin büyük hantal gemilerine karşılık hızlı küçük kadırgalara sahip olmalarıydı. bu sayede manevra kabiliyetleri çok gelişmiş deniz kuvvetlerine sahiptiler. buna karşılık moğulların hiç bir zaman tekne ya da gemileri olmadı. sadece japonya ve kore seferlerinde gemi kullandılar. o gemiler de çinlilerden kiraladıkları gemilerdi. moğol atlı askerlerini karşıya geçirmek için kullanıldılar. kaptanları ve tayfaları tamaen çinlilerden oluşuyordu.
  vikinglerin bir diğer özelliği ormanları iyi kullanabilmeleriydi. işgal ettikleri iskandinavya, almanya, ingiltere, fransa şehirleri yoğun ormanların içinde kurulmuştu. şehir kapısına gelene kadar viking ordusu kamufle olabilme yeteneğine sahipti. bu sayede baskınlar ansızın gelişir, şehir saldırıya yatağında yakalanırdı. vur kaç taktiği uyguladıkları şehirlerin askeri birlikleri geri çekilen viking ordusunu ormanın içinde kovalarken. sağdan soldan atak yaparak geri çekilen viking ordusu düşmanın bütüğünlüğünü bozmaya yönelik taktik uygular ve son derece başarılı olurdu.
  mogol ordusunda ise piyade birliği yoktu. yani bütün askerler atlı askerdi. (okçular dahil) orman içinde at sürmek mümkün olmadığı için moğol ordusu savaşlarını geniş düzlüklerde yapardı. zaten bulundukları coğrafya bozkır olduğu için tek bir ağacın bile olmadığı kilometrelerce alan içinde rahat rahat at koşturabiliyorlardı. ordu gücünü atlı askerlerin manevra kabiliyetinden alıyordu. düzenli formasyonda kalması gereken piyade birliklerinin kanatlarına sipahiler ile hızlı baskınlar yaparak düşman ordusunu göbekte sıkıştırmak ve okçular ile merkezi vurmak üzerine kurulu taktik tek bir savaşta bile başarısız olmadı.

  bu iki devlet rakiplerinin zayıflıklarından ya da başka tesadüfler sayesinde kazanmadılar bu savaşları. başarılarının arkasında yatan en büyük sebep savaşacakları alanları kendileri seçmeleri, düşmanı buna mecbur bırakmalarıydı. sun-tzu' nun savaş sanatı kitabında da savaşacağın alanı seçmek savaşı kazanmanın en önemli kuralıdır der.

  yani bu iki devlet hiç bir şekilde bir birleri ile karşı karşıya gelemezdi. ne vikingler bozkır düzlüklerinde moğol atlılarının karşısına çıkacak kadar salaktı ne de moğollar vikingler ile denizde ya da ormanda karşılaşacak kadar... bu yüzden böyle vs lere girmek saçmalıktan başka bir şey değil. ya da kaplan mı yener köpekbalığı mı yener sorusunun cevabı ne kadar mantıklı ise bunun cevabı da aynı oranda mantıklıdır.
51 entry daha