şükela:  tümü | bugün
58 entry daha
 • vikinglerin torunlarıyla moğollar karşılaşmıştır.

  9.yüzyılda isveçli vikingler, ticaret yolları üzerindeki bugün ukrayna, belarus, moldova ve rusya'nın bir bölümünü kapsayan kievan rus devletini kurmuştur. rus adı zaten isveççe "kürekçi" demektir. bugün, ilk hareket ettikleri bölge aynı isimle anılır (bkz: roslagen). bunların bir kısmı istanbul'a gelmiş, bizans imparatorunun yakın koruması olmuştur (bkz: ayasofya'da bulunan 900 yıllık viking yazısı).

  cengiz han, dünyanın ebesine atlamaya karar verdiği dönemde kievan rus'la ticari ilişkiler kurmak için elçi göndermiştir. ancak o dönemlerde şimdiki kadar medeni olmayan iskandinavyalılar bu elçilerin kafalarını kesmiştir. bu cevap moğol yasasına göre savaş ilanıdır. cengiz daha önce aynı hareketi yapan harezmşah devletine yaptığının aynısı uygulamış, tarihin en taşaklı komutanlarından subutay'ı (çin'den macaristan'a kadar yüzlerce savaşa girmiş hiçbirini kaybetmemiştir) kievan rus devletini yok etmekle görevlendirmiştir.

  işgal kalka nehri savaşıyla başlar. moğolların karşısında kievan rus, galiçya prensliği, çeşitli rus prenslikleri ve kıpçakların oluşturduğu koalisyon vardır. bu koalisyon moğol ordusunun 4 katı olmasına rağmen neredeyse tümüyle yok edilmiştir. savaştan sonra aralarında kiev knezinin olduğu rus prensleri korkunç bir ölüme kurban gitmiştir. hepsi birbirlerine bağlanıp ahşap bir platformun altına yerleştirilmiştir. moğol generalleri bu platform üzerinde yemek yemiş, içki içmiş ve dans etmiştir.

  savaştan sonra son teknoloji teçhizatlara sahip moğol orduları macaristan'a kadar ilerlemiş önlerine ne çıktıysa - kiev, moskova, ryazan, doğu avrupa, balkanlar vs- yok etmişlerdir. öldürdükleri insan sayısı dünya nüfusunda bariz bir azalma yaratmış, sürülemeyen tarlalar ormanlara dönüşmüş ve küresel soğuma gerçekleşmiştir.

  olayın yarattığı etki o kadar büyüktür ki dönemin en güçlü krallarından norveç kralı haakon ıv (viking torunu sayılabilir), kendisine kutsal roma germen tahtı teklif edilmesine rağmen korkusundan norveç'ten çıkamamış, teklifi reddetmiştir.
42 entry daha