şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
22609 entry daha
 • neden kahvenin çay gibi küçük poşetlerde demlenmiyor oluşu.

  siyah çay hazırlamak için çay bitkisinin yapraklarının toplanması, kurutulması ve oksidasyonla renginin siyaha döndürülmesi gerekir. yeşil çayın siyah çaydan farkı ise okside olup kararmasını beklemeden paketlenmesidir, yeşil çay ve siyah çay arasındaki tek fark budur.

  çay yaprakları bu işlemler sırasında içlerindeki nemin neredeyse hepsini kaybederler, ancak çayın aroması içindeki nemden gelmediği için çayın kuruması sorun değildir. zaten çay yapraklarının kuru olarak saklanması gerekir.

  bu yüzden hava geçiren ince poşetlerde saklanması çayın bayatlayıp aroma kaybetmesine neden olmaz.

  ----

  kahve hazırlamak için ise kahve meyvesinin çekirdeği çıkarılıp kavrulmalı ve öğütülmelidir. kahvenin aroması çekirdeğinin içindeki aromatik yağlardan gelir. bu yağların ve nemin kaybolması kahvenin aromasının da kaybolması anlamına gelir.

  bu yüzden kahve öğütüldükten sonra hava geçirmez kaplarda saklanmalı ve en fazla 1 ay içinde tüketilmelidir. aksi halde zaman geçtikçe kahvenin aromasında kayıp yaşanır.

  yani kahvenin içindeki aromatik yağların uçup gitmemesi için çay gibi küçük süzen poşetlerde saklanıp demlenmez. ancak yine de çok yaygın olmasa da çay gibi poşetlerde satılan sallama kahveler de varmış.
5095 entry daha