şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: mr. sunshine)
    yayın hayatına bu ay başlayıp 4 bölümü yayınlanan güney kore dizisi. bugün de netflix'te ilk iki bölümü yayınlanmış. güney kore'de diziler iki gün peş peşe yayınlanıyor. netflix de bu stratejiye uyup her hafta ikişer bölüm yayınlayacak. ilk bölümü izledim, maşallah bizden farksız bu kore. her bölüm en az 60-70 dk sürüyor. bu dizinin ilk bölümü neredeyse 80 dk. gerçekten bizim dizilerden bazı açılardan farksız: uzun süreler, ağlamalı sahnelerin uzun tutulması gibi. duygusal sahneleri o denli uzatıyorlar ki sıkılmamak zor. fakat prodüksiyon kalitesi yüksek. yani bizde o çok övülen muhteşem yüzyıl'ı suya götürüp susuz getirecek bir prodüksiyon kalitesi mevcut. bizde efektler epey berbat, ama bu dizide enfes. zaten artık kore'nin hollywood'tan farkı yok. efektse efekt, yüksek bütçeyse yüksek bütçe. dizilerinde bile prodüksiyon kalitesi yüksek.

    tabii yukarıda bahsettiğim gibi süre, ajitasyon gibi sorunları yok değil. lakin çatışma sahneleri iyi kurgulanmış. cast da şahane zaten. handmaiden filminden sonra takibe aldığım genç aktris kim tae-ri'yi de, min-jung kim'i de, byung-hun lee'yi de izlemek keyifli. şimdilik gözüme batan tek mevzu süresi ve ajitasyon kasması oldu. iyi yönetmenliği, rejisi, müzikleri, oyunculuklarıyla bir yere kadar kendisini izlettirecektir. sorun şu ki her bölümü en az 70 dk ve sezonu 24 bölüm. kore dizilerinin sorunu süre ve sezon uzun tutulduğu için öykü kısa bir süre sonra tıkanıyor, sonrası klişeler tabii. mr. sunshine büyük prodüksiyonlardan, bakalım bu 24 bölümün sancısını çekecek mi.

    her şeyi yazdım da konusunu yazmamışım: joseon döneminde geçip merkeze kore'den amerika'ya göç eden yu-jin/eugene'i koyuyor. ilk bölümün çoğu sahnesi yu-jin'in çocukluğuna ayrılmış, ama sonraki bölümlerin altyapısı da hazırlanmış: kore'ye ihanet edip japonlarla anlaşan hayın koreliler, insanları köleleştiren toprak ağaları, koltuk sevdasındaki şahsiyetsizler, amerika'yla savaş vs. romantizmi abartmazlarsa iyi bir dizi olabilir.
2 entry daha