şükela:  tümü | bugün
15 entry daha
 • sümer mitolojisindeki inanna figürünün akad/babil mitolojisindeki karşıtıdır.

  ana tanrıça özelliklerinin pek çoğunu taşır. hem bakire hem doğurgan, bereket, savaş ve aşk tanrıçasıdır. aslan ve venüs gezegeniyle sembolize edilir. yunan mitolojisindeki artemis - athena - afrodit figürlerinin üçünü birden karşılar.

  ishtar dışında diğer mezopotamya toplumlarınca inanna, astarte veya anunit olarak ta bilinir.

  ishtar hakkındaki en dikkat çekici öykülerden biri, ishtar'ın ölüler ülkesine olan yolculuğudur: ishtar, ölüler ülkesinde hüküm süren kardeşi ereshkigal * 'ı ziyaret etmek için yeraltına iner. yeraltının yedi kapısından geçmek için her bir kapıda üzerindeki bir tılsımı/ kıyafeti çıkarır. yedinci kata vardığında tamamen korumasız kalmıştır ve ereshkigal onu öldürerek bir kancaya asar. ishtar'ı bulunduğu yerden her yılın altı ayı yerine birini ölüler ülkesine göndermesi şartıyla
  enki * kurtarır. ishtar yeryüzüne dönerek altı ay yerini bulacak birini aramaya başlar. şehri kulaba'ya vardığında kocası ve kardeşi olan tammuz *'nin tahtına oturduğunu görür, sinirlenerek tammuz'u her yılın altı ayı yer altına gönderir. tammuz her sonbahar yeraltına inerken doğa da tammuz ile birlikte ölür, her bahar geri geldiğinde doğa da canlanır.

  bu öykü yakın doğu mitolojisinde ve hemen tüm tarım toplumlarında sıklıkla görülen pekçok motifi işler.

  - hem bakire hem doğurgan ana tanrıça figürü : (bkz: meryem ana), (bkz: athena)
  - kardeş / eş dualitesi : (bkz: isis) (bkz: osiris)
  - bereket sembolü figürün kışın gelmesiyle ölmesi ve her bahar yeniden dirilmesi * : (bkz: persephone), (bkz: osiris), (bkz: attis), (bkz: mithras), (bkz: adonis) (bkz: baldur)

  ayrıca tanrı tammuz*'nin adının etimolojik olarak türkçedeki damızlık ve temmuz * kelimelerinin kökenini oluşturduğunu; ishtar'ın diğer ismi olan astarte'nin de aynı şekilde batı dillerine geçen bereket ve doğurganlık ile ilgili pek çok sözcüğe köken olduğunu belirtmekte fayda var.

  (bkz: easter)
  (bkz: estrus)
  (bkz: estrojen)

  *
34 entry daha
hesabın var mı? giriş yap