şükela:  tümü | bugün
11657 entry daha
  • insanoğlu alışveriş yapmak için önce takas yöntemini kullanmış. bunun eksiklerini gidermek için deniz kabuklarına geçmiş daha sonra madeni para, banknot, kağıt para, elektronik para ve kredi kartı kullanmış. öncekinin eksikleri nedeniyle yeni paralar ortaya çıkmış.günümüzde mobilite, gayri-merkeziyetçilik, güvenlik ve şeffaf olma özellikleriyle paranın evriminin son halkası blockchain temelli kripto paraları tartışıyoruz.

    satoshi nakamotu’nun makalesi’nin ardından 2009 yılında ortaya çıkan bitcoin’in piyasa ilk girdiği 2010 yılında değeri 0,07 dolardı, 2016 yılını ise 960 $ ile kapattı. 2017 yılında btc fiyatı tam bir ay içerisinde %185 artarak yaklaşım 20.000 $’a ulaşmış oldu. peşinden hızlı bir düşüş sürecine girerek 6000 $ seviyelerine kadar geriledi. btc için future işlemlerin açılması bu hızlı yükseliş ve düşüşün sebebi olduğu grafikten görülebiliyor. büyük yatırımcı future işlemlerin açılması ile hem spot piyasada btc satıp hemde future piyasalarda fiyat düşüşü üzerine işlem yapıp çifte kazanç elde etmiş oldular.

    2018 yılında btc fiyatı 5800$ ile dip yaptığı söylensede bir önce ki yıla göre hala %600 daha değerli ve ileriye dönük çok olumlu gelişmeler yaşanıyor. g20 toplantılarında devletler ilk defa gündemlerine kripto paraları aldılar. en üst seviye kurumların tartışmaları sonucunda kripto paraların finansal istikrar için hiç bir risk teşkil etmediği sonucuna varıldı. buna ek olarak kripto paralar için etf ( exchange trade fund ) gündemde tartışılan diğer bir konu. etf ile yatırımcılar kripto para alımına ihtiyaç duymadan borsaların oluşturdukları kripto para sepetlerini alıp satabilecekler. daha az işlem, daha az bürokrasi. devletlerin olumlu yaklaşımları ve etf gibi finansal enstrüman avantajları yatırımcıların daha güvenle kripto paralara yönelmesine vesile olacaktır.

    sonuç olarak kripto para piyasaları henüz bebek piyasalar. dünyada ki toplam sermaye piyasaları değeri 80 $ trilyon dolar. kripto para piyasalar bu yazı yazılırken yaklaşık 300 milyar $ değerinde. okyanusta bir damla. madalyonun diğer tarafında olan altcoinleri de unutmamak lazım. blockchain teknolojisinin geliştirilmesine paralel olarak şirketler, fin-tech girişimleri, start-up’lar altcoin piyasasına üretici olarak giriş yapıyorlar. her üretici önce kendi ekosistemini geliştirmeye çalışıyor sonrasında tüm kripto para piyasasının gelişimine katkı sağlıyor. yakın zamanda reel ekonomiye entegrasyonu gerçekleşecek bir çok altcoin bulunuyor. devletlerin kripto paralara getireceği regülasyonlar ile güven perçinlenecek, büyük yatırım fonları daha esnek yatırım yapabilecekler. günlük hayatta kripto para kullanımları tercih edilmeye başlanacak. ımf'in kendi web sitesinde paylaştığı görsel önümüzde ki süreç için dikkate değer. özetle mars kolonimizde kağıt para ile alışveriş yapmak bugün alışverişlerde deniz kabuğu kullanmamızdan farksız olacaktır. paranın evrimi durdurulamaz.
411 entry daha