şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
22830 entry daha
 • mavi balina oyunundan sonraki yeni tehlikenin momo oyunu olması.

  momo whatsapp üzerinden hızla yayılan bir oyun. yabancı numaraların size whatsapp üzerinden mesajlar göndermesiyle oynanıyor. mavi balina'dan sonra bir başka tehlikeli oyun olarak lanse ediliyor.

  uzmanlara göre kişisel bilgilerin çalınması, şiddeti öven bir dil kullanıp kişileri intihara sürükleyebilmesi,
  kullanıcıların tehdit ve taciz edilmesi ve insanlardan zorla para elde edilebilmesi gibi sakıncaları varmış. ayrıca oyuna katılanlar, depresyon ve kaygı ataklarına da kapılabiliyormuş. kısacası çocuklardan uzakta tutmakta fayda var. ayrıca oyundaki korkunçlu kadın da japonya'da vanilla müzesinde yer alan bir sergideki kuş kadın heykelinin kendisiymiş.

  momo whatsapp üzerinden şöyle bir mesaj gönderiyormuş:

  " benim adım momo ve ben 3 yıl önce vefat ettim. bir araba çarptı ve bu gece saat 00:00 'da odanızda durmamı istemiyorsan ve uyuduğunu izlersen bu mesajı 15 kişiye gönder. bana inanmıyor musun?”

  momo kendisiyle oynamaya karar veren kişileri hack'liyormuş. oyuncuların telefondaki fotoğraflarını çalıp onlara yolluyormuş. ve bazı oyunculardan da para istiyormuş.

  oyun önce latin amerika'da ortaya çıkmış. daha sonra amerika ve fransa'ya yayılmış. bu oyun hakkında meksika polisine birçok şikayet gelmiş. insanlar momo'ya mesaj attıklarını ve geri bildirim olarak şiddet içerikli fotoğraf aldıklarını söylemişler. bazıları da kişisel bilgilerinin açıklanacağı konusunda tehdit edilmiş. ayrıca iddialara göre bu oyun bir süre önce de çocuklara ulaşmak amaçlı olarak bilgisayar ve akıllı telefon oyunu olan minecraft üzerinden de yayılmaya başlamış. aşağıdaki linklerde daha detaylı bilgiler ve prankbrostv'de oynanan oyun mevcut.

  https://m.youtube.com/watch?v=pk_f2oazq4g

  http://www.hurriyet.com.tr/…twitter_impression=true

  http://www.webtekno.com/…eyen-oyun-momo-h50692.html
4896 entry daha