şükela:  tümü | bugün
40 entry daha
  • basitçe: öne itilen hava molekülleri ile, düşük basınçtan dolayı pervane kanatlarına yönlenen arka kısımdaki hava molekülleri aynı hızda olmadığından hissedilmeyen ya da az hissedilen durumdur. aslında arka kısımda da hava akımı vardır ama nasıl diyelim: daha dağınık olduğundan pek hissedilmez.
    vantilatörler ortamı soğutmaz, hatta ortamı ısıtır (motor parçalarındaki sürtünme, elektrik direnci, hatta pervane kanatlarındaki hava sürtünmesi yüzünden) tezi genel olarak doğru gibi görünmektedir. ama bu vantilatörün serinletici etkisini anlamakta sizi yanıltabilir. hava sirkülasyonunun soğutmada etkisi olmasaydı hava soğutmalı motorlar icat edilmezdi herhalde değil mi? kaldı ki hava sıcaklığı 40 derece iken yelpaze veya fanın etkisi size yönlendirilen 40 derecedeki hava bile vücudunuzu 36,5 derecede tutmanıza yardımcı olabilir, nasıl mı:
    hava akımının soğutma etkisi sıvıları daha hızlı buharlaştırır. bu, sıvı yüzeyinde, buharlaşma sırasında birbirinden kopan moleküllerin kararsız hale geçişte, kütleden enerji almasıyla sonuçlanan bir süreçtir. yani yüzeyden buharlaşan her molekül sıvının ısısını düşürür.
    memeliler ısınan vücut sıcaklıklarını terleme yoluyla dengelerler. terleme sırasında vücuttan çıkan ve yüksek oranda sudan oluşan sıvı vücuttan buharlaşma yoluyla ayrılır. sıvı halden gaz hale geçen moleküller birbirlerinden ayrılırken vücuttan enerji alır (ısı) böylece vücut sıcaklığı düşürülmüş olur. hava akımı rüzgar, vantilatör, yelpaze, başka nesneleri soğutmasa da terleme yoluyla buharlaşmayı hızlandırır. aynı şekilde kolonya da kaynama noktası düşük bir sıvı olan alkolden üretildiğinden vücuda sürüldüğünde yüzeyden hızlıca buharlaştığından vücut ısısını düşürür ve serinlik hissi verir.

    edit: termodinamikle açıklayan arkadaşlar klimadaki sisteme girmişler. oysa vantilatörle ve pervanelerle oluşturulan sirkülasyonlar o bahsettiğiniz sistemlerdeki kadar yüksek hızlı ve yüksek basınçlı değil. dahası sizin örnek verdiğiniz sitemlerin kapalı sistemler olduğunu atlıyorsunuz.
5 entry daha