şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
  • uzun süredir baskısı yoktu. kopernik yayınları (selma günaydın) sağolsun, günümüz diliyle yeniden yayınlamıştır. dün satın aldım, bugün okudum bitti. yüz sayfalık ince bir kitap.

    atatürk'ün henüz milli mücadeleye bile başlamamışken türk kadını, onun toplumdaki yeri, kadın-erkek ilişkilerine dair bazı görüşlerini okuyabilirsiniz. bunun dışında çok şaşırtıcı şeyler beklemeyin. genelde günlerini nasıl geçirdiğini anlatmış. erkenden kalkıp yürüyüş ve çamur banyosu yaparak, bol bol su içerek (böbreklerinden tedavi görüyordu), akşam yemeklerine katılıp birtakım türk ve yabancı konuklarla askerliğe, siyasete, sosyal konulara dair sohbetler yaparak, dil (almanca) dersleri alarak ve sıklıkla kitap -genelde roman- okuyarak geçen bir aylık süre... ve tutulan bir günlük: hırs, öfke, sabırsızlık, kararsızlık dolu satırlar... ben sevdim bu günlükleri. beğendiğim satırların altını çizdim. mustafa kemal bu defterlerde "insani" yanıyla karşımızda.

    siz de okuyunuz, okutunuz arkadaşlar... kutsal bir metni okur gibi değil, değerlendirerek, analiz ederek...

    not: atatürkçü ya da kemalist değilim! hatta tek parti diktatörlüğü boyunca yapılan hataları tartışmaktan keyif alıyorum. fakat bu cumhuriyetimizin kurucusuna düşmanlık beslememi gerektirmiyor.

    karlsbad'da geçen günlerim
9 entry daha
hesabın var mı? giriş yap