şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ciddi ciddi konuşulmaya başlanan bir iddia.

  aydınlık gazetesi ekonomi yazarlarından mustafa pamukoğlu(ayrıca uzun süre cumhuriyette köşesi vardı) döviz mevduatı hesaplarının sabit kurdan tl'ye çevrileceğini düşünüyor.

  https://www.aydinlik.com.tr/…-yazilari-agustos-2018

  "dolar ne zaman yükselse cumhurbaşkanı, yastık altı ve bankadaki dövizlerinizi ve altınlarınızı bozdurun, diye halka çağrı yapıyor.

  100 günlük eylem planını açıklarken de aynı çağrıyı yaptı. ancak bu çağrıyı yaparken yıllık enflasyon rakamları da eyvah dedirtti. yıllık tüfe yüzde 15.85, yi-üfe ise yüzde 25 oldu. döviz artışları devam edeceğinden enflasyonun daha da yükseleceği kesin.

  doların yılbaşından bu yana yüzde 35 değer kazanması ve kazanmaya devam edeceğini gösteren birçok gelişmenin olduğu bir durumda vatandaşların dolarını bozdurmasını beklemek ve bu konuda yapılacak özverinin milli bir duruş olarak tanımlanması pek de gerçekçi değil.

  bir kere tasarruf ve yatırım (kötü gün dostu) olarak biriktirilen ve saklanan altın ve dövizi vatandaşın bozdurması için hayat pahalılığının sona ermesi, ekonomiye güvenin tam olması, başka tasarruf ve yatırım araçlarının ciddi seçenek olarak ortaya çıkması gerekir.

  varlık barışları ile kayıtdışı kaynakları ortaya çıkartamayan hükümet halkın duygularına hitap ederek altın ve dövizin ortaya çıkmasını sağlayacağını tahmin etmiyoruz."

  bu çağrının sonu

  cumhurbaşkanı ısrarla bu çağrıyı yaptığına göre dövize müdahalenin ön hazırlığının yapıldığını düşünmek gerek. “rica ettim yapmadınız. milli duruş ve direniş dedim beni dinlemediniz. ekonomimiz kuşatma altında dedim vatandaş olarak bu savaş kazanmalıyız, dedim; yine harekete geçmediniz” gerekçesi ile döviz mevduatlarının belli bir kurdan tl’ye çevrilmesi, döviz hareketlerine bir sınırlama getirilmesi, dolarla ilgili işlemlerde yeni düzenlemeler getirilmesi mümkün gözükmektedir.
146 entry daha