şükela:  tümü | bugün soru sor
9 entry daha
 • doların yükselişinin aslında türk lirasının değer kaybetmesi anlamına geldiğini bilmeyen bir şahsın açtığı başlıktır.

  seçimlerden sonra bu konular hakkında konuşmayacağım demiştim. benim için bu ülke ve insanları bitmişti. hala öyle aslında ama böyle bir saflığa kayıtsız kalmak istemedim. anlık bir istek bu. yazdıktan sonra eski halime döneceğim. dolarım da var ne de olsa.

  neyse. şimdi bilal’e anlatır gibi anlatalım. dolar’ın yükselmesi demek, aslında türk lirasının değer kaybetmesi demektir.

  türk lirasının değer kaybetmesinin sebebi ise enflasyondur. türkiye’de şu an inanılmaz bir enflasyon oranı ve artışı var.

  enflasyon nedir diye soracak olursanız şu şekilde açıklayabiliriz: bir ürünü veya hizmeti, geçen ay 4 liraya alıyorken, bu ay 5 liraya alıyorsan buna enflasyon deriz.

  enflasyondaki en kritik nokta, malın artan fiyatının sebebinin malın kıymetindeki artışla alakasının olmamasıdır. yani aslında mal hala 4 liralık maldır, ama sen ona artık 5 lira veriyorsundur. paranın satın alma gücünün azalması, değerini kaybetmesi diyebiliriz kısaca.

  şimdi eğer sen bu olaya “aslında çok da kötü değil” diyorsan, ya art niyetlisindir ya gerizekalısındır ya da baya baya malsındır. başka açıklaması yok bunun.

  ekonomi gündemimizin dolardaki artış olarak lanse edilmesi bile devletin yönetmiş olduğu bir algı operasyonudur. hükümet, utanmadan dolar artıyor diye bağırıyor, bunu da amerika’ya ve dış güçlere bağlıyor. halbuki bu olayın asıl adı enflasyondur. tamamen hükümetin kendi para politikası ile alakalıdır.

  ama işte bunları boşuna söylüyoruz. ister övelim ister yerelim. hiçbir etkisi olmayacak. sonunda gidip yine aynı partiye, aynı malum şahsa oy vereceksiniz. çünkü alternatifsiz bırakıldınız; kutuplaştırıldınız. tek bir kişiye ya da oluşuma muhtaç olduğunuzu zannediyorsunuz. salaklığınızın en büyük kanıtı da bu aslında.

  ha, insanların cebindeki paranın bir anlamı kalmayınca; karınlarını, evde mama bekleyen evlatlarını doyuramayınca, erdoğan’mış, albayrak’mış, soylu’ymuş hiçbir anlamı kalmayacak. çünkü insanı sadece açlık terbiye eder. hepiniz terbiye olacaksınız. ekonomik darlığa düşmeye başladığınızda, hepiniz şu an götlerinde kıl olduğunuz adamlara küfürler edeceksiniz. o zaman geldiğinde elime kadehi alacağım. “namussuzlara” diyip içeceğim.

  neyse. benim sikimde değil bu saatten sonra. bu entry’yi girme sebebim de tamamen salaklara bir şeyler anlatarak kendimi tatmin etmekti. ettim, gidiyorum. dolar 6 olduğunda yeniden görüşürüz.
1 entry daha