23010 entry daha
  • kalkış yapmış bir uçağın acil çıkış kapıları açılabilir. acil çıkış açma mekanizması uçağın tüm sistemlerinden bağımsız ve mekaniktir. açmayı denerseniz hapse girersiniz kısmı doğru.

    uçağın dengeli olması için bagaj yüklerinin önde değil kanat altında yoğunlaşması gerekir. uçaklarda bagaj ağırlığı sınırının asıl sebebi budur. tüm bagajlar 30kg ile sınırlandığında her parça için uçak içinde yer planlaması yapmaya gerek kalmaz. bu ağırlığın üzerindeki kargolar için yükleme operatörlerine bilgi verilir ve bu kargoların uçağın kanat ortasına denk getirilmesi sağlanır. bunun haricinde tüm bagaj standart ağırlıkta varsayılarak yüklendikten sonra pilotlar tarafından uçuş öncesi kontrollerde iniş takımı kolonlarından alınan tartım değerlerine göre ağırlık merkezi tespit edilir, limitler arasında olduğu teyit edilir ve limitler içindeyse optimum uçuş performansı için elevatör trim hesaplanır. bu trim uçağın kuyruğundaki manevra yüzeylerine uçuş öncesinde set edilir böylece ağırlık merkezindeki limitler dahilindeki kayma dengelenir.
    geç check-in yaparsanız erken valiz almanızın tek bir sebebi vardır o da geç yüklenen valizlerin kapıya daha yakın olmasıdır.

    'hiçbir uçak havada kalmaz hepsi yolculuğu yerde tamamlar. ama düşer ama iner yine de havada kalmaz'
    bu lafın orijinali "her uçak yere iner, önemli olan nasıl indiğidir." şeklinde.
6416 entry daha