şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1.
  hamdi özyurt'un bir dede ile torunu arasındaki güçlü sevgi bağını ve bu güçlü bağın sayesinde gerçekleşen mucizeleri anlattığı romanı.

  --spoiler--
  aşırı sevgi ve bağlılık duygusu ise aşk, bu bir aşk hikâyesi. her gerçek aşk gibi karşılıksız, az rastlanır, ince ve kırılgan… her gerçek aşk gibi çoğu kez akılla açıklanamayan, yer yer fizikötesi.hikâyeyunanistan’ın korfu adasında geçiyor ve kaynağı gerçek hayat. kaynağı gerçek hayat olduğu içindir ki, hayalgücünün erişemeyeceği kadar ilginç, tuhaf ve renkli.zaman ve zeminle sınırlanamayan sevgi, her yerde yabancı ama yine de her yeri vatan bilen insan, okşayana yüz çevirmeyen ağaç, her yerde insanı ayrı şekilde bağrına basan toprak var bu kitapta. iyon denizine düşmüş, eski bir tırpanı andıran korfu adasının içinde bir yaz bahçesi, bahçede oğul çiçeği, plutarhos gülü var. harry’nin tek sevinci, biricik mutluluğu; mari’nin, ruhu hep kendisiyle beraber dedesi var bu kitapta.kitaptaki yer ve insan isimleri bizden farklı, ama yerler ve insanlar aynı bizim gibi. komşu seslerin, komşu tatların, komşu renklerin; bizim gibi sevinen, öfkelenen, özleyen, üzülen insanların romanı bu. kendi romanımız gibi.
  --spoiler--

  beni gözünden sakınan dedemle dargın olduğum şu günlerde yüreğimi sızlattı bu roman... sanki mari'nin değil de benim hayatım yazılan...