şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 5 gün gibi kısa bir süre içerisinde %50 gibi bir değer kaybı yaşayan türk lirasının içinde bulunduğu bu durumu açıklamaya yönelik savlardan birisi olan, "türkiye'ye ekonomik savaş açıldığı" düşüncesi, sadece amerika'nın istediği bir anda, kısa süre içerisinde türk ekonomisinde panim yaratacağı realitesini değiştirmemekte. bu savı en önemli neden olarak kabul etsek bile, ki iktidar cephesinin bundan sonra gerçekleştireceği siyasi söylem bu yönde olacak, türkiye'nin yurtdışına dolar cinsinden inanılmaz miktarlarda borçlu olduğunu ve dolar kurunda artan 1 kuruşun bile türk halkına yük olacağı gerçeğini değiştirmez.

    şimdi gelelim bu borç yükünün oluşumuna; ak parti iktidarının övünmekle bitiremediği, seçim dönemlerinde son kum tanesine kadar yararlandığı projeler. marmaray, 3.köprü, orhan gazi köprüsü, 3.havalimanı şimdilik aklıma gelenler. bu "mega projeler"in sözleşmesinde verilen sözler, dolarla borçlanmalar, yılda belli bir miktarda araç geçme garantisi verilmesi, doların 1 kuruş artışıyla halk üzerinde 4-5 kuruşluk yük yaratmakta. peki bunlara gerek var mıydı? bu kadar borçlanmaya, dolara kendini bu kadar bağlamaya gerek var mıydı?

    amerika türkiye'ye ekonomik baskı uygulamak isteyebilir, tamam. türkiye'ye yapılan bu baskılara boyun eğmememiz gerekir, tamam. evevit'in dik duruşundan bahsedip, aynısını bu dönem de beklemek gerekir, eyvallah. iyi de, bizi bu aciz duruma sokanlardan hesap sormamız gerekmez mi? neden har vurup harman savurdunuz, nedir bu hoyratlık dememiz gerekmez mi? hadi yollara ihtiyaç vardı diyelim, bazı illerde havalimanına ihtiyaç vardı diyelim. orhan gazi köprüsü gerekli miydi? 3.köprü gerekli miydi? türkiye'nin her iline havalimanı yapmak gerekli miydi? zamanında harcanan bu paraların yarattığı etkinin hesabını sormamız bizim hakkımız değil mi?

    bunlar yetmezmiş gibi, hala 3.kanal, çanakkale boğazı hesapları yapılıyor, daha da borçlanmamız isteniyor. bu hoyratça harcamaları ya bize dış güçler zorla yaptırıyor, bizi dolara mecbur bırakıyor, yada bizi yönetenler bizi bilerek borçlandırıyor.
1 entry daha