şükela:  tümü | bugün soru sor
5 entry daha
  • dünya ekonomilerinde ikiz kulelerin vurulmasından bu yana tam 17 yıldır sürdürülemez, geleneksel olmayan akımlar var. gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının parasal genişleme yapması sayesinde, yani borç para akıtması sayesinde türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere tarihte hiç görülmemiş bir şekilde para akışları gerçekleşti. türkiye'de de bu sayede ne yazık ki yalancı baharlar yaşandı. ne yazık ki diyorum, çünkü insanlar borç ile gelen, el parası ile gelen bu yalancı refaha hem oylarını, hem de geleceklerini sattılar. hal böyle olunca bugün olanlara halkın büyük bir kısmı anlam veremiyor. insanlar sudan çıkmış balığa dönmüş vaziyette.

    fakat buradaki problem şu, özel sektörün yıllık döndürmesi gereken borcu 220 milyar dolar civarında. burada kur artsın, fakirleşelim, ederimizi bulacağız şeklinde konuşmak çok basit. fakat işin söylediğim kısmı pek göz önünde bulundurulmuyor. kurun her bir kuruş artışında borç yükü artıyor. kurdan ötürü her gün yaşanan bu borç yükü artışı zaten çok zorlanan firmaları ne yazık ki batmanın eşiğine getirdi. yüksek faiz yükünü de bu yüke eklediğinizde şirketler çok daha zor durumlara düşecekler. hal böyle olunca buradan bir çöküş olmadan çıkmak artık imkansız bir hal almıştır. asya krizini iyi inceleyin. pul olan şirketlere, pul olan varlık fiyatlarına bakıp olabileceklere hazırlanın.

    bunları hak ettik mi? ne yazık ki evet.

    elin parasıyla hovardalık yaptık, bize ait olmayan hayatları yaşadık, geleceğimizi sattık, şimdi hesabı ödeme zamanı. kış geldi, her yer karla kaplandı, yemek bulmak zorlaşacak. kışa yakacak odun lazım!
1 entry daha