şükela:  tümü | bugün
 • son durum: (bkz: diyarbakırlı astronom için teleskop kampanyası)

  &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

  başa tutturulan edit: bugün ekşisözlükten bir kaç yazar arkadaşımız abdülkadir abimizi ziyaret etmiş. son gelismeleri megiddo nickli yazar arkadaşımızın gönderdiği yazı ve fotolarla birlikte buraya koyuyorum. gerçekten çok duygulandım. yüreğinize sağlık;

  "ekşi sözlük ailesi olarak diyarbakır'da bulunan bir kaç yazar arkadaşla bugün abdülkadir abiyi ziyarete gittik. kendisi hoş, samimi, naif bir insan, bizi de güzel karşıladı. yaklaşık bir saat kadar sohbet etme fırsatı bulduk bu arada bize kendi hikayesini anlattı. başlıkta yer alan videoda kendisinden her ayrıntısıyla bahsetmiş zaten, biz de kendi izlenimlerimizi aktaralım dedik ve abimize yapılacak her türlü maddi manevi yardımda pay sahibi olalım dedik. abinin asıl mesleği fırıncılık, şu an çalışmıyor ve herhangi bir gelir kaynağı da yok, kendisi söylemedi ama zannımca uzaktaki aile üyelerinden, çevreden, eş dosttan yardım alarak geçiniyor, yani maddi durumu çok kötü. kaldığı ev kendi anlattığına göre sur olayları sırasında tahrip oluyor ve evin birçok bölümünde hasar söz konusu. aynı yıkık evde tek göz odada yaşamaya devam ediyor. ev ile ilgili fotoları da aşağıda linkte görebilirsiniz. evden uzakta olduğu dönemde hırsızlar tarafından soyuluyor. teleskobu da bu arada kaybediyor zaten, bir kısım parçaları elinde duruyor ama nihayetinde teleskopsuz kalıyor, işte asıl üzüldüğü nokta da bu, giden diğer eşyalara zerre üzülmüyor ama bir parçası gibi gördüğü teleskobunu kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor.
  yaklaşık 27 yıldır astronomiye merak salmış ve bu macerada kendi çapında ve imkanlar el verdiği ölçüde astronomi ile ilgilenmiş, yine o dönemlerde tanıştığı birkaç kişinin verdiği destekle bu merakı bir arayışa dönmüş ve bu arayışı günümüze kadar gelmiş. anadolu’nun bu ücra köşesinde 90’lı yıllarda hiç eğitimini almadığı bir bilimsel alanda bir merakla başlayıp yıllarca bıkmadan usanmadan bu maceranın peşinde koşmuş ve bunu bir anlık bir merak değil bir tutkuya dönüştürmüş. bu uğurda ailesini ve sevdiklerini de kaybettiğini öğreniyoruz. fırsat verilince insanımızın neler başarabileceğini kendi gözlerimizle gördük. zamanında imkanlar verilseydi ve bu işin okulunu okusaydı kim bilir neler başaracaktı şu an nerelerde olurdu diye düşünüyor insan. kim bilir daha ne zenginlikler vardır bu şekilde saklı durup keşfedilmeyi bekleyen.
  başlıkta bu hikayeyi samimi bulmayan ve olumsuz yorumlar yapanlar da var elbet ama anlatamadığımız bir husus var galiba;
  bu adamı şu andan itibaren bir galileo, bir kopernik, bir kepler yapmaya çalışmıyoruz yada çalışmalarını göklere çıkarmaya çalışmıyoruz. eminim o da bir gün ekşi sözlük’te yayınlanacak diye 27 yıl boyunca bu uğurda yürümemiştir. o sadece tutkuları duyguları ve hayalleri peşinden koşmuştur ve koşmaya devam ediyor. biz sadece insanlara bir umut olsun bir örnek olsun diye bu hikayeyi anlatmaya çalışıyoruz. insan istedikten sonra neleri başarabileceğinin bir resmini göstermeye çalışıyoruz. ve eminim bu hikayeden etkilenecek bir sürü insan da vardır.
  yardım kampanyası konusuna gelince; biz gittiğimizde yanında ulusal bir medya grubundan bir muhabir arkadaş da vardı ön röportaj yapıyordu ve yarın asıl röportajı çekip yayınlacaklarmış. yine muhabir arkadaştan aldığımız bilgiye göre valilik ve kaymakamlık ile görüşeceklermiş. bunu yanında biz oradayken abdülkadir abimiz sanayi ve teknoloji bakanlığı’ndan bir yetkili ile görüşüyordu, bakanlık abimizi çağıracakmış kendisini ve çalışmalarını tanıtma fırsatı bulacak. bakanlık veya valilikten herhangi bir yardım sözü alınmış değil sadece evin hasarı ile ilgili çalışma yapacaklarmış ordan bir şey çıkar mı kestiremiyorum. teleskop konusuna gelince; abdülkadir abiye de sorduk böyle bir yardım kanpanyası hakkında görüşlerini aldık, mütevazı ve alçak gönüllü bir şekilde teşekkür etti ve bakanlığın davetine gidip gelişmelere göre yardımımızı kabul edebileceğini söyledi. abdülkadir abi önce valilik ve bakanlığın yardım edeceğini düşünüyor eğer bu olmazsa o zaman biz tekrar iletişime geçip bir yardım kampanyası organize edebiliriz."

  fotoğraf 1
  fotoğraf 2
  fotoğraf 3
  fotoğraf 4
  fotoğraf 5
  fotoğraf 6

  *son olarak valilik veya bakanlığın teleskop alıp almayacağı belli değil arkadaşımızın dediği gibi. o yüzden yardım etmek isteyen yazarlarımıza sesleniyorum. lütfen bu durum saman alevi gibi sönmesin. takipte kalın. gelişme oldukça editlemeye devam edicem.

  &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

  bir 140journos videosu. video demek ayıp olur tabi böyle bir sanat eserine. neyse.

  "1992'de diyarbakır'dan nasa'ya ay'ın dünya çevresindeki hareketinin dairesel olmadığını söyleyerek literatürü değiştiren bir mektup gönderildi.

  hayalgücü, yaşadığı coğrafyanın sınırlarını aşan ve amatör olarak astronomiyle ilgilenen abdülkadir topkaç, diyarbakır sur'daki çatışmalarda teleskobu kırıldığı için 27 yıl sonra ilk kez çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı."

  keşke bu güzel abimize bir kampanya düzenlense de bir teleskop alınsa. ya da yardımsever biri yardımcı olsa...

  diyarbakır'da bir astronom

  edit: yardım kampanyası için 140journos'a yazdım ve cevap bekliyorum. gelince editlerim.

  edit 2: arkadaşlar bir yanlış anlaşılma var. kimse bu adamdan bir ali kuşçu, carl sagan, neil tyson degrasse filan çıkacak demiyor. abimizin içindeki bu bilim tutkusu yüzünden ( başka şeyler de olabilir tabi bilemeyiz fakat bizi de ilgilendirmez ) karısı ve çocukları bile terk etmiş. elinde hayata tutunduğu tek şey o teleskopmuş ve elinden almışlar. biz bu noktada yardımcı olmak istiyoruz. ayrıca bir çok akademisyenden de daha heyecanlı ve tutkulu gördüm ben. kaçınız nasa'nın sitesine girdi 2 dakikasını ayırarak? siz agu derken bu adam nasa'yla bile yazışmış. ınsanları küçümsemeye çalışmayın.

  edit 3: kepler yasalarını vererek biseyler anlatmaya çalışan insan. komik duruma düşüyorsun yapma. olay ay'ın eliptik yörüngesi değil. güneş'i takip ederek oluşturduğu "sarmal" yörünge. abimizin deyimiyle "yılan gibi" :)

  edit 4: bu arada literatürü değiştirecek bir keşif yaptığını söylemedim ben. farkındayım her şeyin. 92'de bulduğu şeyi kendi başına bulmuş olması bile benim için başlı başına yeterli bir neden. önceden bulunmuş olması filan pek umrumda değil.

  edit 5: evet çok edit oldu ancak noktayı koymak istiyorum. herkes herşeyin farkında. sadece size google açtırıp "uzay, ay, yörünge" filan yazmanıza vesile olduğu için bile önemli bi insan bu. biz sadece gönlünü bilime kaptırmış bu insana yardım etmek istiyoruz. bisey bulmuş, bulmamış, bulacakmış filan umrumuzda değil. bu kadar tek ağızdan konuşuyorum fakat eminim benim gibi düşünüyor zaten yardım etmek isteyenler.

  bu başlık altında bizim insanımızın neden başarılı olamadığını görebilirsiniz. özet var burda. sosyolojik bir deneye dönüştü bu. bakın biseyler yapmaya çalışan insan nasıl taşlanıyor, aşağılanıyor. nasa bile bu adama amerika'dan bu hevesi devam etsin diye yardım etmek, iletişim kurmak istiyor. ama yanibasimizdaki "yardımsever, hoşgörülü" insanlar bunlar işte. kendi yaşadığı bok çukuruna sizi de çekmeye çalışır. farklı hiç biseye tahammül edemez. gerçekten yazık. nefes alamıyoruz sizin gibiler yüzünden.

  son olarak evet bu adama teleskop almak isteyen aptal romantikleriz. 128383 kere daha yazmaya devam edebilirsiniz.

  140journos büyük ihtimal dönüş yapar yarın. o zaman editlerim. iyi geceler

  edit 6: arkadaşlar çok mesaj geliyor dönebildiklerime dönüyorum. burdan toplu olarak cevap yazmak da istedim. elimde bir iban numarası yok. 140journos hala dönüş yapmadı. abiyle iletişime geçip ön ayak olan olursa bana yazabilir. burayı editlerim. ha bir de siyasi, ırkçı mesajlara cevap bile vermiycem özelden bilesiniz. şu saate kadar adamın etnik kökenini hiç düşünmemiştim bile. burdan tepki geleceğini de düşünmemiştim. nerede yaşadığımı unutmuşum sanırım. nereli olduğunun ne önemi var cidden aklım almıyor. sizinle empati kuramıyorum.

  edit 7: 140'a ulaşamasam da ekibe ulaşabilecek başka birine ulaştım. kampanya gün içinde başlayabilir. editlemeye devam edicem. olacak bu iş!

  edit 8: diyarbakır'da bir kaç yazar arkadaşımız abimize ulaşmaya çalışıyor. buluşabilirlerse ne yapabileceğimiz daha güzel şekillenecek. takipte kalın.

  edit 9: eksiden arkadaşlar abiye ulaşmış. bir fotoğrafla beraber akşam entry'nin başına edit aticam son durumu.
254 entry daha