şükela:  tümü | bugün
31 entry daha
  • ön edit : arkadaşlar entry ekşişeyler e bile girdi . çok fazla soran var nasıl çözdünüz olayı diye , öncelikle günlerdir iyi niyetli olarak geçmiş olsun dileklerinde bulunan ve mali olarak önerilerde bulunan herkesten allah razı olsun.karşı taraf ile anlaştık, forward masrafları bana uymadı. kur riskini ben aldım , onlar ise vade düşürdü . sonrası allah kerim dedik. vade azaltma yaptığımızda dolar 6.50 idi şimdi 6.00 , allah yüzümüze güler belki 6.00 olarak kalır . tl bazında parakende müşterilerime hiç zam yapmadım . bu piyasa hepimizin , umarım bir seviye belirler ve sene boyunca o noktada kalır dolar . çünkü şu anda çok fazla düşmesi de bizi bozar . neyse , halkım için milletim için hayırlısı ne ise o olsun .

    bugün xmen benden 4 bin metre mal istedi . alış fiyatım 1.50 satış fiyatım 2.00 $ . şimdi ben 4 bin metre mal karşılığı 6 bin $ borçlanıyorum . karşılığında da 2.00 $ olan kur karşılığı neyse bana o kadar tl borçlanıyor. şimdi dolar 5.00 farzet . 30 bin tl borcum var , xmenden de 40 bin alacağım var , xmen bana 6 ay vadeli çek veriyor. ödemeyi bugün yapsa aslında sıkıntı yok kârım yine aynı , ama 6 ay sonra çekin vadesi geldiğinde o para 8 bin $ değilde 4.5 bin $ ediyor . ama benim borcum hala 6 bin dolar . ulan 10 bin tl kar ettim zannederken bir bakıyorum aslında 1.500 $ zarardayım . çünkü ben tam 2 tane xmenden tl ile ödeme alıyorum maalesef. benim dükkanımı döndüren firmaların başında geliyor ve onlara muhtacım diyebiliriz.

    bu arada bu örnek değildi , cidden bugün sipariş geldi , eğer bilsem ki kur önümüzdeki 6 ay boyunca aynı paritede kalacak benim kârım net 10 bin tl . ama şimdi malı vermemeyi düşünüyorum bakalım yarın bir toplantı yapacağız , ödeme planı nasıl olmalı vs gibi. yani kısacası yarraklara yan basmış durumdayız.

    zorunlu edit : cidden zorunlu edit , arkadaşlar ticarette dik başlılık olmaz , kesinlikle ama kesinlikle “ben kendi götüme bakarım , zarar ediyorsan yapma kardeşim bu işi” diyemezsiniz, hepimiz aynı gemideyiz , yıllardır iş yaptığımız firmalar . o şekilde olmuyor . zaten malı da kimse size silah zoruyla sattırmıyor . adam başkasından alır malı , müşterinden olursun . piyasa artistlik kaldırmaz

    edit 2 : arkadaşlar hedge olayını birçok arkadaş tavsiye etti, hepiniz sağolun , bankacı pek iç açıcı konuşmadı , yarın detaylı anlatacak bana . ben bankacı arkadaşlardan , bugün alacağım 40 bin tllik(kur 6.80 diyelim) 6 ay vadeli çek’ten , dolar tam 11 tl olduğunda(mesela) ettiğim zararın ne kadarını banka karşılayacak öğrenmek istiyorum(arkadaşlar rakamları sallıyorum hesap kolay gözüksün diye) . bankacı bana kur değerinin istediğim kadar üstüne çıkamayacağım ve tam tersi dolar düşerse de sıkıntı olacağıyla ilgili çok kısa bir bilgi verdi (telefonda mesai dışı aradım) . ama inan’ın tam anlamadım. uzatmak ta istemedim telefonda.yarın detaylı konuşacağız yanına gideceğim . ama yarına kadar arkadaşlardan tam detaylı bir yeşillendirme istiyorum lütfen verdiğim rakamlar ışığında
1491 entry daha