şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
21558 entry daha
 • havuç yemenin gece karanlığında görüşü artırdığının 2. dünya savaşı sırasında ortaya çıkmış bir efsane olduğu.

  şöyle ki, luftwaffe adı verilen alman hava kuvvetleri 2. dünya savaşı'nın başlarında özellikle geceleri ingiltere'yi ağır bombardımana tutuyordu. ingilizler de bunu engellemek için şehirlerdeki tüm ışıkları söndürüp şehri karanlığa gömüyorlardı.

  ancak bu çözüm yeterli olmayınca ingilizler düşman uçaklarının yerlerini çok uzaktayken belirleyebilen yeni bir radar sistemi geliştirdiler. böylece alman uçakları şehirlere yaklaşırken belirlenip vurulmaya başlandı.

  yeni radar sistemiyle bombardımanları engelleyen ingilizler bu sırlarının almanlar tarafından keşfedilmesini istemiyorlardı. bu yüzden havuç yemenin gece karanlıkta görüşü iyileştirdiğiyle ilgili afişler hazırladılar ve almanların da bunu öğrenmesini sağladılar.

  bunu öğrenen almanlar da kendi pilotlarına bolca havuç yedirmeye başladılar, hatta bu bilginin gizliliğinin bozulmaması için ingiliz halkı da buna inandırıldı ve bu bilgi avrupaya yayıldı.

  günümüzde hala havuç yemenin gece görüşünü iyileştireceğine inanılıyor ancak bilimsel olarak bunun yanlış olduğu kanıtlandı. gece görüşünü artırmasa da a vitamini içeren havucu bol miktarda yemek göz sağlığı için faydalı.
14178 entry daha