şükela:  tümü | bugün
601 entry daha
 • aslında en kısa haliyle beynimizin tehlike anlarında gösterdiği "geri çekil" komutunun şiddetli bir uyarı olunca kişide yarattığı algı bozukluğu olarak özet gösterebiliriz..hatta yalnız yükseklik için değil metro ya da tren beklerken ki raylara atlamaktan korkma da aynı mantıkta beynimizin verdiği şiddetli tehlike tepkisinin bir tezahürü..

  birçok insanın yaşadığı bir durum ve bakındığım bir kaç yerli -yabancı kaynağa göre anksiyete belirtisi gösteren kişilerde bu tehlike sinyalinin bu kişilerin kaygı düzlemindeki izdüşümlerinde daha şiddetli etkiler yarattığı görülmekte..

  bilim dünyasında resmi olarak isim edinmiş "high-place phenomenon (hpp) " diye bizim yerli kaynaklarda ise "yüksek yer fenomeni"ya da başka bir tanımla "boşluğa çağrı" olarak ele alınmış..

  bulduğum bir yerli kaynaktan tamamını okumaya üşenenler için aşağıda bir özet geçiyorum ;

  "araştırmacılar bu tuhaf fenomenin beyindeki farklı algısal sistemlerin geçici olarak birbirinden ayrılmasıyla ortaya çıkabileceğinden şüpheleniyorlar.bir kimse yüksek bir yapının köşesine yakın bir yerde durduğunda, beynin süper hızlı korku devresi sistemi anında: “tehlike var, geri çekil, düşebilirsin” şeklinde kişiyi köşeden uzaklaştıracak otomatik bir güvenlik sinyali verir ama kişi önce geri çekilir sonra trabzana rağmen geri çekildiğini fark eder..
  -bu tarz bir yanlış yorumlama; ilk olarak 1920 yılında freud‘un ortaya attığı kişinin psikoanalitik bir düşünceye yakınlığı (özellikle de ölüm isteği düşüncesiyle –kendi kendine zarar verme güdüsü ve inorganikliğe dönüş–) ile cesaretlendirilebilir.
  -ayrıca yine bir takım araştırmalarda bu durumun intihar düşüncesinden kaynaklanabileceği düşüncesiyle yapılan araştırma sonuçlarına göre ; daha önce hiç intihar düşüncesi geçirmeyen insanların %17’sinin yüksek bir binadan atlama isteğini deneyimledikleri, geçmişte intihar etmeyi düşünmüş insanların ise %56’sının bu dürtüyü deneyimledikleri bulgularına ulaşıldı. "

  ayrıca güzel bir ayrıntı olarak bu "hpp" durumu 1977 yılında çekilen annie hall filminin bir sahnesine de konu olmuş..

  yine daha detaylı bir şekilde bu hissiyatın dinamiklerine bilgi bazında hakim olmak isteyenler aşağıdaki yazılara bakınabilir ;

  philosophy of looking down from a high place

  high place phnomenon
346 entry daha