şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
 • psycho'nun türk varyasyonudur ayrıca..

  vaktiyle, henüz mini bir dimağ iken, trt'de izleyip de kimi ayrıntıları belleğime kazınmış bir film var idi.. mevzubahis filmde bir çocuk kaçıp izbe bir fabrika benzeri tuhaf bir mekana saklanıyordu, peşinde ise sarı, küt saçlı bir garip sapık vardı..

  çocuk odalardan birinde bir telefon buluyordu ve rastgele numaralar çevirerek insanlardan yardım istiyordu; tabii o zamanın memur tipi türk ailesinde derhal "hadi len ordan hınzır, dalga geçecek başka adam mı bulamadın" tepkisini doğuruyordu.. bu arada sapık da tabiatiyle boş durmuyor, bir yandan harıl harıl aranıyor, bir yandan da sapır sapır ter döküyordu; çocuk da boncuk boncuk terliyordu; velhasıl ayrıntılardan biri buydu: film hayli ıslaktı ve izleyeni de amerikan bezi gibi şişirip geriyordu..

  ne ise, çocuk bu arada flashbacklerle hayatından bazı kesitler de hatırlıyordu; bu kesitlerde ana-babası olarak tahmin edeceğimiz tipler bir saadet tablosu çiziyordu, lakin bu tablo deforme olmuştu ki çocuk elem ve dahi keder içinde "hey gidi hey" bir model çiziyordu bu anlarda.. babasını canlandıran aktör bulut aras idi ve filmdeki tek tanıdık sima olarak gönülleri ferahlatıyordu (filmin ürkünçlüğü gözönüne alınarak edilmiş bir kelam)..

  imdi buraya kadar olan subjektif tarih yazımına, agah özgüç imzalı objektif bilgiler katmak faideli olacaktır kuşkusuz:

  yeşilçam'da bugüne değin iki adet "sapık" filmi çekilmiş bulunuyor.. bunlardan biri yücel uçanoğlu'nun başrollerinde tugay toksöz ve figen say'ın olduğu sapığı; diğeri ise savaş esici imzalı kazım kartal ve figen han'ın oynadığı sapık..

  peki nerde bizim bulut aras?

  işte bazen bilginin zuhur etmediği saf bellek daha bir arif (kuşkusuz uhrevi bir sıfat yakışırdı buraya ama n'apalım) oluyor, değil mi?.. öyle öyle..
46 entry daha