şükela:  tümü | bugün
1411 entry daha
 • beni sürekli rahatsız eden bir sorun yaşıyorsam biriyle; o kişiyi hayatımdan çıkarmak, tartışıp durmaktan daha kolay ve mantıklı geliyor bana. hayatında huzur isteyen herkese de tavsiye ederim. uzun yıllar süren dostlukmuş, bilmem kaç yıllık sevgiliymiş, yakın akrabaymış vs. böyle şeyleri romantize edip kendini kandırmamalı insanlar.

  bir insanı silmek için ona çok değer vermeniz gerekmiyor. en yakın arkadaşınızı, hatta aile bireyinizi silebileceğiniz gibi; hayatınızda fazla yer tutmasa da bir yerinden bağlanmış insanları da silebilirsiniz. bir insanı silmek için büyük kötülüklere, ihanetlere de gerek yok. ufak tefek ve sürekli tekrarlanan hatalar da yeterli sebeptir.

  insanlar sizi hayatında istiyorsa hassas olduğunuz konulara dikkat etmeli. siz de onun hassasiyetlerine saygı duymalısınız. siz bunu yaptığınız halde, karşınızdaki yapmıyorsa; boşu boşuna ne siz kırılın ne de onu kırın. inceldiği yerden koparın gitsin. bu karşı tarafa verilen bir ceza gibi görülmemeli. sonuçta o kişi siz olmadan da hayatına gayet güzel devam eder, kimse arkanızdan yas tutacak değil. "hayatından çıkayım da görsün gününü" gibi triplere girmek komik.

  bu sadece kendinize verdiğiniz bir ödül. öyle düşünün. o kişinin ruh durumunuzda yarattığı negatif etkilerden kurtularak kendinize iyilik yapıyorsunuz. 3 birimlik mutluluk verme ihtimali için 5 birimlik sıkıntı yaratan ilişkilere tahammül etmeyin. hem kendinizi hem de karşınızdakini kurtarın.

  özellikle bizim gibi toplumlarda belirgin bir yalnız kalma korkusu var. o yüzden problemli ilişkileri sürdürme konusunda uzman olmuşuz. insanlar kendileriyle başbaşa kalmaktan kaçıyor resmen. yalnız olacağına, yanında tepeden tırnağa gıcık kaptığı biri olsun tercih ediyor. ilk fırsatta dedikodusunu yapıyor, mümkünse kuyusunu kazıyor ama yine de o insanı hayatında tutuyor. böyle hastalıklı bir topluma dönüşmüş olmamızın altında yatan nedenlerden biri de budur bence.

  hasta toplumun hasta bakış açısına göre yer yer kınanabilirler ve hatta geçimsiz olmakla, kolay insan harcamakla suçlanabilirler. ama ben aksini düşünüyorum. kendilerini rahatsız oldukları ilişkilerden kurtarma becerisine ve cesaretine sahip olan insanları seviyorum.
1212 entry daha

hesabın var mı? giriş yap