şükela:  tümü | bugün
 • ön edit: bir arkadaş çakallı menemeni videosu koymuş evet olay budur ama ev tipi ocaklarda o domatesi tüm atarsanız tüm tüm yersiniz, ikincisi o domatesi ezdiği aparatı da her evde bulamazsınız. tereyağı ile zeytinyağı karıştırılabilir hatta daha iyi oluyor.

  bir süredir bir menemen muhabbeti sürüyor. menemeni dillere destan birisi olarak artık sırrı vermenin vakti geldi diye düşündüm. buyrun;

  ilk önce keskin bir bıçak. meyve bıçağı ile menemen yapılmaz. sonra büyük boy bir tahta kaşık. domatesi tavaya kattiktan sonra ezmek için lazım olacak.

  1- şimdi efendim keskin bıçağınızla soğanı küçük ve ince olacak şekilde doğrayın. doğrama bittikten sonra zırh ile üzerinden geçer gibi bıçakla bir boy daha küçültebilirsiniz amaç malzemenin karışımda kaybolması. kestiğinizde soğanları bir tabağa koyun.

  2- soğan için yaptığınız işlemin aynısını biber için de yapın ve onu da bir tabağa koyun.

  3- aynı şekilde domateslerin kabuklarını soyarak minik minik kesin ve kesme tahtası üzerinde bıçakla üzerinden bir kez daha geçerek tabağa koyun.

  püf: domates tabakta beklerken tabak üzerine beyaz su çıkıyorsa o suyu domatesten süzmelisiniz yoksa menemeni yerken ekmeği banınca alttan akıp gelen beyaz su rahatsız edici olur.

  4-tavada tereyağı tercih edin. yağ eriyince önce soğanları atın ve hafif pembeleşene kadar tahta kaşıkla ezerek kavurun. ardından biberi katın ve onu da kaşıkla ezerek kavurun. bu işlem sırasında yağın yetersiz olduğunu düşünürseniz kaşık ucuyla biraz daha yağ ekleyebilirsiniz.

  5- soğan ve biberler hafif kavrulunca domatesi ekleyin ve tahta kaşığınızla ezerek domatesleri haşlayın. lapa kıvamına gelene kadar. suyunu çekmemeli. tuzu şimdi katabilirsiniz.

  6-çırptığınız yumurtaları ekleyin ve bir bir buçuk dakika tahta kaşığın yanıyla kesiyor gibi vurarak menemeni hazırlayın.

  malzeme:
  iki küçük boy soğan
  4-5 ince biber ( bir ikisi acı olsa iyi olur)
  iki orta boy köy domatesi
  2 yumurta

  önemli not: domates iyi değilse ne yazık ki ortaya menemen değil melemen çıkar.
484 entry daha