şükela:  tümü | bugün
48 entry daha
 • malum ofsayt pozisyonu gerçekten kafa karıştırıcı. belki ligin erken zamanlarında yaşandığından daha ağır tartışmalara meydan vermeyecektir. ancak, şenol güneş başta olmak üzere futbolun aktif olarak içinde olan kimselerin kurallardan bihaber olması kabul edilebilir değil.* hatta, futbolcusu, hocası vs. adamakıllı bir inceleme yapılsa daha neler neler bilinmiyordur.

  bunlar neden oluyor? uluslararası yetkili merciler kuralları değiştiriyor. hakemler bir yerde kampta bir araya geliyor. ve bu değişiklikler, sadece ve sadece spor programlarında "etkinlik haberi" olarak kalıyor. kızılcahamam'da mı artık nerede toplanıyorsa. ne olduğu, ne değiştiği sır sanki. kimse yayımlamıyor, kimse de öğrenmeye teşebbüs etmiyor.

  maalesef çoğu "bilgi"miz gibi futbol oyun kuralları da, çok önemli aktörler için dahi büyük oranda kulaktan dolma.

  açıkçası benim de ilk izlediğim andaki değerlendirmeme göre pozisyon ofsayt. biraz baktım. sanırım pozisyon aşağıdaki kuraldan dolayı ofsayt değil.

  ifab tarafından yayımlanan oyun kuralları 2017/2018 adlı kitapçıkta aşağıdaki ifadeler mevcut:

  --- `ifab oyun kuralları 2017/2018` ---

  2. ofsayt ihlali

  .
  .

  veya
  • aşağıda belirtilen durumlarda, topla oynayarak veya rakip oyuncuya
  müdahale ederek bulunduğu pozisyondan avantaj elde ederse,
  • top, kale direkleri, üst direk, müsabaka hakemleri veya bir rakip oyuncudan
  geri döndüğünde veya sektiğinde,
  • top, rakip tarafından kasti olarak kurtarıldığında.

  ofsayt pozisyonunda bulunan bir oyuncu eğer topu bilerek oynayan bir rakip
  oyuncudan alırsa (rakip oyuncu tarafından yapılan bilerek kurtarma
  dışında), bu durum “bulunduğu pozisyondan avantaj elde etmek” olarak
  değerlendirilmez.

  --- `ifab oyun kuralları 2017/2018` ---

  aynı kitapçığın 201. sayfasındaki görsel durumu biraz daha aydınlatır cinsten. çok benzer bir olası pozisyonda çarparak rakibin önüne düşmesine ofsayt diyor: ofsayt

  kuralın futbolun doğasına uyup uymaması başka bir konu. ancak biraz düşündüğümde oyun teorisine göre karşılığı var. (buradan sonrası, renklerden ve dünkü pozisyondan bağımsızdır. ) zira, savunma oyuncusu ardındaki rakibin olası ofsayt durumunu bilmeden bir hamle yapıyor olabilir. kendi savunma çizgisini ve rakibin durumunu kestirerek bu konuda tahmin de yürütebilir. bu da mümkün. bilinçli hamlesi ile rakibin ofsaytta olmaması durumunda yenebilecek pozisyonu engelleme girişiminde bulunmaktadır. burada aldığı risk de bu hamlesinin başarısız olması ve rakibe avantaj sağlayabilecek duruma neden olmasıdır. tersinden düşünürsek, savunmasının durumunu kestirerek topu rakibe bırakarak bir başka açıdan ofsayt tuzağı kurabilecektir. bundaki risk ise, yanlış kestirim ve rakibin ofsaytta bulunmama durumudur.
122 entry daha