şükela:  tümü | bugün
992 entry daha
 • extended edition dvd'lerindeki yapım belgeselleri çok başarılı olan ve seyirci olarak bilmediğimiz bir çok ayrıntıya ışık tutan film (serisi). ingilizcesi yeten ve üçlemeden tiskinen orta dünya severlere şiddetle ve özellikle tavsiye ederim. örneğin;

  bu filmde bilbo evine götürdüğünde bahçesine dikmek ve büyümesini izlemek için bir önceki filmde * beorn'un bahçesinden aldığı bir meşe palamuduyla thorin'e yakalanır. thorin ve seyirci bilbo'nun aslında elinde arkentaşı'nı tuttuğunu sanmaktadır ama değildir. niyet bahsettiğim gibidir. işte bu meşe palamudunu alıp evine dikmesi fikri gelibolu'da anzak'larla yaşanan "yalnız çam (türkçesiyle kanlı sırt) muharebesi"nden gelmiş meğer. malumunuz peter jackson çanakkale'yle ve gelibolu savaşlarıyla pek ilgili bir yönetmen. bakınız bu fikri martin freeman'a nasıl anlatıyor tombiş :

  https://i.hizliresim.com/vdgp1q.png
  https://i.hizliresim.com/lz83gl.png
  https://i.hizliresim.com/g6d2b2.png
  https://i.hizliresim.com/k6agmm.png
  https://i.hizliresim.com/r1a6a7.png

  türkçe meali :

  "gelibolu'daki yalnız çam savaşı'ndaki çam gibi. gelibolu'da yalnız çam savaşı'nın olduğu yerde ıssız bir çam ağacı vardı. avustralyalılar oradaki o çam ağacından bir fide aldılar ve çam ağacı canberra'daki bir anıta dikildi."

  edit : çanakkale'yi ve gelibolu'yu hiç ziyaret etmemiş ya da etmiş ama gözden kaçırmış olan yazarlar için bir not ; söz konusu çam ağacı lone pine cemetery'de (yalnız çam mezarlığı) hâlâ durmaktadır :

  http://www.canakkaletravel.com/…l/52-b0f5-21576.jpg
23 entry daha