şükela:  tümü | bugün
102 entry daha
 • öncelikle şarbon bacillus anthrachis denilen bir bakterinin neden olduğu hastalığın ismidir, virüs ismi veya viral bir hastalık değildir. en çok temas yoluyla bulaşır. meslek hastalığıdır hasta hayvanların bakımı ya da kesimi ile uğraşanlarda daha sık görülür. deri bütünlüğü bozulmuş yani cildinde kesik çizik olanlarda deri şarbonu yapar. en sık görülen klinik formu budur (cilt şarbonu). bunun da klinik seyri çeşitlilik gösterir ayrıntıya girmeden bir çeşidi daha ağır seyredebilmekle beraber tedavi ile yara yerinde ciddi skar bıraksa da tamamen iyileşir. veya enfekte etlerin iyi pişirilmeden yenmesi ile bağırsak şarbonu oluşur. cilt şarbonundan çok daha tehlikeli ve tedavisi zordur. ama esas öldürücü olan ve tedavisi "pek" mümkün olmayanı ve hani şu zarf göndermişler açmış havaya saçılmış ortalık karantiya alınmış diye bilineni akciğer şarbonudur. bakterinin sporları ile bulaşır ve biyolojik savaş için kullanılanı da budur. şarbon bakterisi spor oluşturup uzun süre dayanıklılığını koruyan bakterilerdendir ve bu sporları lab ortamında mesala karbonat ile karıştırılıp havaya saçılacak hale getirilir ve solunursa akciğer şarbonuna neden olur ve öldürücüdür.

  istanbul'daki vaka bakterinin sporları ile değil bizzat kendisi ile oluşmuş cilt ya da bağırsak şarbonudur. ortada bir biyolojik savaş yok yani. ülkede de zaten özellikle doğuda sık rastlanır bu vakalara. enfekte etler yemek için hazırlanır ve doğranırken temas sağlanmış ve illet mikrop ahalinin sıyrık çizik olan eline yüzüne koluna bulaşmış veya etler iyi pişirilmeden gömülmüş ve bağırsak şarbonu oluşmuş. yani kuvvetle muhtemel öyle olmuştur hastaneye gidip kimseyi gördüğüm ya da konuştuğum yok.

  et aldığınız yere etin kökenine dikkat edin. etli çiğ köfte, çiğ et içeren ürünler az pişmiş etler tüketmeyin. aldığınız etleri doğrarken dikkatli olun ne bilim eldiven kullanın sonrasında elinizi iyice yıkayın.

  şüpheli lezyonunuz varsa bir bilene danışın. benim eyyorlamam bu kadar.

  ek: bakanlık açıklama yapmış. etler yenmemiş sadece temas söz konusu ve 4 kişide cilt şarbonu gözlenmiş. bağırsak şarbonu yokmuş. hayvan kurban amaçlı alınıp kesilmiş. 28 kişi temas etmiş artık kaç kişi girmişlerse bir danaya.. bir de bu sürede illa ki et tüketilmiştir. neyse ki pişirmişler gibi. ilgili açıklama;

  "bilindiği gibi 31 ağustos tarihinde silivri’de kesilen bir kurbanda şarbon hastalığına rastlandığı tarım bakanlığımızca kamuoyuna duyurulmuştur. şarbonlu olduğu bildirilen hayvanla temas ettiği tespit edilen 22 kişi muayene ve tetkik amacıyla hastanelerimize davet edilmişlerdir. bu kişilerde gerekli tetkikler yapılmış ve altı vakada şüpheli hafif deri lezyonları görülmüştür. bu vakaların gerekli tedavileri düzenlenmiştir."
58 entry daha