şükela:  tümü | bugün
51 entry daha
  • çekirdeğinde yakacak hidrojeni kalmamış ve artık daha önce hidrojen yakarak elde ettiği helyumlari yakarak karbon ve oksijene çeviren yıldız. bu aşamada yıldız yakıtını çok daha hızlı tüketmeye başlar ve mevcut helyumlarini da tüketir, yanılmıyorsam betelgeuse bu asamada yani helyum yakiyor, helyum bittikten sonra yildizin o anki basinc ve sicakligiyla daha fazla enerji üretemeyecek hale gelecek ve taa ki carbon ve oksijeni yakmaya başlayabileceği bir seviyeye kadar içine çökene dek, hızlıca cokmeye baslayan yildiz belli bir küçülmeden sonra sonra bu sefer oksijen ve carbon yakacak basınca ve sıcaklığa ulaşır, bu aşamada yıldız bir önceki seviyede urettigi carbondan, magnezyum, neon, sodyum ve aluminium üretmeye başlar. her asama bir öncekinden çok daha hızlı ve çok daha sıcaktır. bu böyle asama asama devam eder, taa ki demir üretilen aşamaya gelene kadar. en son aşama sadece bir kaç gün gibi kısa bir sürede gerçekleşir ve bu aşamadan sonra yıldızın artık yakacak birseyi kalmadığından, çekirdeğin üzerindeki muazzam kütleyi dışarıya itebilecek bir güç kalmamış olur. yıldız birkac saniye icinde içine çöker ve çekirdeği 100milyar dereceye kadar ısınıp tüm kütle muazzam bir patlamayla evrene yayılır. (bkz: supernova) bu patlama sırasında demirden daha ağır olan altın, bakır, gümüş, platin, uranyum gibi ağır elementler de üretilmiş olur. ayrıca muazzam bir ışık ortaya çıkar. öyle ki, betelgeuse uzaklığı itibariyle yakın sayılabilecek bir yıldız ve bu patlama gerçekleştiğinde gündüzleri bile görülebilecek kadar parlak olacak ve geceleri parlak bir dolunay kadar ışık gönderecek dünyaya. aslında gecemizi gündüze çevirecek denebilir :), yaklaşık 1 ay boyunca gozlemlenebilecek, gittikçe ışığını kaybederek.

    dünyadan gözlemlenebilen son süpernova 1604 yilinda meydana gelmiş. bunu o zamanlara ait kayıtlarda dünyanın bir çok yerinde yazılmış benzer seylerden anlayabiliyoruz, bir anda ortaya cikan cok parlak bir yildizin geceyi aydınlattığına dair japonya'dan avrupa'ya kadar birçok coğrafyada kayıtlar var.

    keşfedilen süper nova adayları arasında en çok umut vaadeden bu yıldızın bize dünya gözüyle süpernova izletmesini ummaktan başka yapacak birşeyimiz yok.
66 entry daha