şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
85 entry daha
 • çok yazan olmuş ama ne olduğu ve neden önemli olduğu tam olarak açıklanamamış şey.
  şu ana kadar verilmiş olan en açıklayıcı bilgi, bunun bir anahtar olduğu. burada anahtardan kasıt elektronik devredeki anahtar. yani lambanın düğmesi gibi. düğmeye bastığımız zaman akım geçiyor ve lamba yanıyor. düğmeyi kapattığımız (anahtarı açtığımız) zaman lamba sönüyor. transistör de bu işlevi görüyor. transistörün üç bacağından ikisi elektriğin geldiği ve gittiği uçlar. üçüncü bacak ise bu akımın geçip geçmeyeceğini belirleyen kısım. bu üçüncü bacağa çok düşük bir akım verildiğinde diğer iki bacak arasından daha büyük bir akımın geçmesi sağlanıyor.

  burada soru şu: madem transistör sadece bir anahtar, peki bunu bu kadar önemli kılan ne? sonuçta ihtiyacın olan anahtarsa zaten elektrik düğmesi de bir anahtar ve transistörden önce de anahtarın ne olduğunu biliyorduk.
  cevap şu: normal bir anahtarı açmak ve kapamak için mekanik bir iş yapman gerekiyor. gidip düğmeye basmak gibi. transistörde ise elektrik enerjisiyle anahtarı açıp kapatabiliyorsun.

  diğer soru da şu: madem transistör bir anahtar, bu neden bu kadar önemli?
  bunun cevabı da şöyle: tek bir transistör sadece akımın geçip geçmeyeceğini kontrol ediyor. aslında bu bile yeterince önemli. böylece sinyal oluşturmak ve sinyalleri almak mümkün. bu da uzak mesafe iletişimini mümkün kılıyor. ancak daha önemlisi, birden fazla transistör kullanıldığında mantıksal işlemlerin yapılabiliyor olması. yukarıda transistörün birinci ve ikinci bacakları arasında akımın geçmesi için üçüncü bacağa küçük bir akım verilmesi gerektiğini söylemiştik. peki ya bu üçüncü bacağın önüne de bir başka transistör eklersek ne olur. böylece 1 no.lu transistörümüzden elektrik geçip geçmeyeceğine 2 no.lu transistör karar veriyor olacaktır. yani ikinci transistörün üçüncü bacağına elektrik verirsek önce 2 no.lu transistörden elektrik geçer, bu da 1 no.lu transistörden elektrik geçmesini sağlar. ya da yanyana bağlanmış iki transistörden akım geçebilmesi için her iki transistörün üçüncü bacağına da elektrik vermiş olmak gerekiyor. işte birden çok transistörü belirli şekillerde yerleştirirsek, belirli mantıksal işlemlerin sonuçlarını elektrik akımı olarak alabiliyoruz. yani işlem yapabiliyoruz. mantıksal işlemler elektriksel ortama taşınmış oluyor. bu yol bizi bilgisayara ulaştırıyor. milyonlarca transistör kullanılarak kurulan devrelerle son derece karmaşık işlemler çok düşük enerji kullanılarak gerçekleştirilebiliyor.

  bundan sonrasını ben de bilmiyorum.
56 entry daha
hesabın var mı? giriş yap