şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
  • barındırdığı yaklaşık 1 trilyon yıldız ile samanyolu galaksisinin de içinde bulunduğu yerel grupta yer alan en büyük galaksidir. yerel grup ise başak süper kümesi içinde yer alan ve ortalama 40 galaksiden oluşan bir galaksi topluluğudur. topluluğun dominant üyeleri andromeda ve samanyolu galaksileridir. samanyolunun ortalama 200-400 milyon adet yıldız barındırdığı düşünülürse andromeda galaksisinin yerel grubun en dominant üyesi olduğu anlaşılır. grubun üçüncü en büyük üyesi ise yaklaşık 40 milyon yıldız barındıran üçgen galaksisidir.

    2.5 milyon ışık yılı uzaklıkta olmasına rağmen dünyadan çıplak gözle görülebilen en uzak gök cismidir. ancak yaygın kanının aksine dünyaya en yakın galaksi değildir. samanyolu galaksisinin uydusu sayılabilecek cüce galaksiler dünyaya en yakın galaksilerdir. örneğin yay eliptik cüce galaksisi dünyaya andromedadan çok daha yakındır ve yaklaşık 50 bin ışık yılı mesafede bulunur. buradan hareketle de andromedaya dünyanın en yakınındaki büyük galaksi demek daha doğru olacaktır.

    andromeda galaksisinin 4.5 milyar yıl sonra samanyolu galaksisi ile çarpışacağı daha doğrusu birleşeceği öngörülüyor. yıldızlar arası ortamın büyüklüğünden dolayı daha çok bu iki galaksiyi oluşturan yıldızların birbirinin çekim alanına girmesi, bazı tekli yıldızların çiftli yıldız sistemleri oluşturması ya da yıldızların yörüngelerinde değişiklikler olması bekleniyor.

    andromeda galaksisinin nasa tarafından yayınlanmış bir fotoğrafı şuradan görülebilir.
21 entry daha