şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
  • kolestrol tedavisinde doktorlarca önerildiğinden ve kulaktan kulağa yayılarak yüksek sosyeteye nükseden, diyet uzmanlarının ve silmming centre camiasının da destekleri sonucunda fiyatları tavana vurmuş olan gıda maddesi türüdür. buzhane ürünü olmaya başlamış balık yurdum insanının pek tercihi olmadığından genel yönelim tavuktan yanadır. aşırı tüketimi karşılayabilmek amacıyla tüm beyaz et endüstrisi hormon takviyesiyle 24 saatte kesimlik kıvama gelmiş tavuklar yetiştirmekte, halka sunulan bu tavukların ise sağlığa ne derecede yararlı olduğu artık düşünülesi bir konudur.

    tarihe şöyle bir göz atıldığında, vaktiyle tereyağı da karalanmış, kolestrol yapıyor, kalp hastaları kullanmamalı denmiş, bunun üzerine bitkisel margarin gündeme gelmişti. daha sonra ise nedense bitkisel margarinin de sağlığa zararları tespit edildi ve sıvı yağ kullanımı gündeme geldi. ayçiçek yağı yerini zamanla mısırözü yağına, daha sonra soya, fındık derken çeşitli yollarla işlenmiş olan zeytin yağına bırakırken atalarımızın ne kadar uzun ömürlü oldukları ve ömürleri boyunca tereyağı ile beslendikleri gözardı edilmiştir.

    yağ sorunu, et sorunu, unlu gıdalar vs derken sağlık için aslında meyveden ve sebzeden başka hiçbir gıda türüne el sürülmemesi gerektiği öğrenilmiş oldu. ancak yine hormonlu sebze ve meyveler yüzünden aslında çayır çimene yönelmeli, geleneksel dikenucu, madımak, reyhan, labada, fil kulağı ve ağaçlardan özellikle çam fıstığı, keçi boynuzu toplayarak yaşamlar sürdürülmeli. bahçesi olanlar patates, salatalık ve sivri biber de yetiştirebilirler.
5 entry daha