şükela:  tümü | bugün soru sor
7 entry daha
 • yakında istisna kavramının bütün sektörleri kapsayacağı karar.

  lan ne üretimin var ki? gurur duyduğun vestel telefonlar için bile yurtdışına bağlısın sen bunun ne anlama geldiğinin farkında mısın?

  basitçe şöyle anlatayım: sen ürettiğin bir ürün için yurt dışından malzeme tedarik ediyorsun. malzeme dolar veya euroyla (gerçi zloty’le olsa da farketmez sorun tl’nin değer kaybı zaten). aldın bunu ve üretimini tamamladın. satarken bir amacın da borcunu ödemek olduğundan gelirinin bir kısmıyla döviz borcunu ödeyeceksin. fakat ürünü getirdiğin firma senin tl’ye fikslemenle ilgilenmeyecek çünkü onlar da global kararlarla yönetiliyor.

  sen 5 dolara aldın. maliyetine 32tl dedin ve sattın. vadesi gelip ödemeni aldığında maliyetin 35tl oldu. bu durumda bu satıştan 3tl zarardasın.

  şimdi bir de bu maliyetlerin üretiminin %50 sinden fazlası olduğu durumu düşün. bu firmaların kaldırabileceğinden yüksek bir maliyet olur.

  bunun sonucu firmalarım maliyetlerini azaltma politikaları olur ve tahmin et ilk olarak ne yaparlar? evet, işten çıkarma. sonuçta elektrikten sudan vazgeçemezler.

  anlayacağın bu haliyle dolar düşmez ama ülkede işsizlik artar. borçlu miktarı artar. yarardan çok zararı olur.

  çok dikkat.
12 entry daha