şükela:  tümü | bugün
 • kimyasal olmayan hormon dengesini alt üst etmeyen bitkilerdir. internette şöyle bir araştırdım evet var böyle bitkiler ama günde üç defa içilmesi gerekiyor. "günde üç defa çay içmiyorum ben işim gücüm yok üç defa ot kaynatıp içeceğim" diyerek bir kenara bıraktım. ve tekrar düşündüm en güzel antidepresan paradır efendim, parayla zamanı satın alırsınız o zamanda sizi mutlu edecek şeyler yapabilirsiniz. stresin, mutsuzluğun kaynağı maddiyatsızlıktan doğan sonuçlardır. mesela taksidin zamanı gelmiştir ödeyememişsindir al sana stres, al sana huzursuzluk. neyse ben yine de yazayım, işi gücü bırakır günde üç defa demler içerim diyenler buyursun;

  - kantoron otu: zaten bu her boka iyi gelen otun depresyona da iyi geliyor olmasına şaşırmadım. (aslında biraz şaşırdım evet) bana kalırsa bu otu dünyaya niburu'dan uzaylılar bırakmış, yaraya sürüyorsun anında kapatıyor, yağını içiyorsun mideye iyi geliyor, kaynatıp içiyorsun bob marley oluyorsun... her derde deva. tarifi şöyle, kaynamış suya bir çay kaşığı kadar koyup beş dakika bekledikten sonra içiyorsun. günde üç defa tüketiliyor. üç hafta içerisinde etkisini gösterdiği söyleniyor.

  - gelincik: hayvan olan değil ot olan gelincik tabi, aman diyim gelincik avına çıkmayın öldürmeyin zavallı hayvanları, hayır bu hayvana da neden gelincik demişler anlamam, ne alakası var bu tipsizin gelinle... neyse tarifi şöyle, bir çorba kaşığı gelincik'i bir bardak suda demleyin on dakika demlensin ve günde üç kez için. ana aktif maddesi olan alkaloidler sayesinde anksiyete ve ılımlı depresyonu sakinleştirmek için çok iyi oldukları söyleniyor. hamilelik ve emzirme dönemi dışında, kontrendikasyon yaşanmadan alınabiliyor.

  - melek otu: bu ot ağır depresyonu tedavi eden bitkiler arasındaymış, ve çok kuvvetli etkileri varmış. melek otunun bu alandaki kullanımı, anksiyete, uykusuzluk ve hatta ciddi depresyonun bir ürünü olan iştahsızlığın hafifletilmesinde yararlı olan yatıştırıcı özelliklerine dayanmaktaymış, ana aktif bileşiğinin etkileri güçlü olduğu için yalnızca 6 yaşından büyük insanlar tarafından kullanılması gerekmekteymiş. ve cilde temas etmemesi gerekiyormuş. tarifi ise şöyle; bir çay kaşığı melek otunu bir bardak kaynar suda beş dakika kadar demletip yemeklerden önce günde üç defa içiyorsunuz. bu karışım gerçekten çok iddialı işi gücü bırakıp ben bile deneyebilirim. bir haftada etkisini gösteriyormuş.

  - kedi otu: bu otu ilk defa duyuyorum otgiller familyasına isim bulan kurumun türk dil kurumundan bile daha başarısız olduğunu görmüş bulunuyoruz, ota baktım kediyle uzaktan yakından ilgisi yok, nasıl bir bağlantı kuruldu acaba kediyle. neyse bu ot ilk zamanlar spazm tedavisinde kullanılıyormuş, zamanla sakinleştirici özelliği olduğu fark edilmiş. depresyon, ankisiyete ve uykusuzluğa iyi gelmekteymiş....gelelim kullanımına, bu bitkinin kökü dahil tamamı kullanılmalıymış. bir bardak kaynar su içerisinde bir çorba kaşığı pisi otunu 15 dakika beklettikten sonra içiyoruz. bu eylemi günde üç defa tekrarlıyoruz ve bir kaç gün içerisinde sonuçlarını görüyoruz.

  - ginseng: otgiller ailesinin en karizmatik isme sahip üyelerinden olan ginseng stres karşıtı adaptojen içeriği sayesinde depresyon tedavisinde kullanılabiliyormuş. beyinde canlandırıcı bir etki yaratıp, rahatlamaya yardımcı oluyormuş. ( şu "yardımcı oluyor" a da eskiden beri ayar olurum hani, rahatlatıyor musun rahatlatmıyor musun arkadaşım bana kesin çözüm lazım yardımcı olmak nedir alla alla diye uzak dururum. ) sonuç itibariyle bu karizmatik isimli arkadaşımız kaygı depresyon ve iştahsızlığa iyi geliyormuş. ayrıca yan etkileri de varmış, hipertansiyon ve sinirlilik yapıyormuş ama önerilen doz aşıldığı zaman. gelelim hazırlanışına, 1/4 çay kaşığı ginseng'i bir bardak suda üç dakika kaynatıp beş dakika beklettikten sonra yuvarlıyoruz. sabahları sinir sistemine daha iyi etki ettiği için sabah saatlerinde tüketilmesi tavsiye ediliyor.

  edit. kedi otu hakkında bilgi geldi kedi otu ingilizce olarak da catnip olarak geçer. kedilern bağlantısı ise kedilern o otu uyuşturucu olarak tüketip kafayı bulmasından kaynaklanıyor. sadece kediler değil birçok hayvan bu otu tüketiyor ancak kediler sıkça görüldüğü için bu isimle anılıyor. bennythebeast arkadaşa teşekkür ederiz.
3 entry daha