şükela:  tümü | bugün
1358 entry daha
  • yönetim ve comolli tarafından çok fazla müdahaleye maruz kaldığını düşündüğüm teknik direktör.

    oynatacağı oyuncudan tutun hangi maça ne kadar önem vermesi gerektiği konusunda sürekli uyarılıyor. mesela dün akşamki rotasyonun sebebinin "sen önce beşiktaş maçını düşün" şeklinde aldığı talimat olduğuna neredeyse eminim. cocu kültüründeki hocalar böyle ufak hesaplar yapmazlar çünkü.

    transfer konusu; comolli ya futboldan ortalama bir futbol seyircisi kadar anlıyor, ya da büyük vurguna geldi. çünkü cocu'nun sistemini de anlayamadı, ona uygun oyuncuları da seçemedi. bir yandan da ben cocu'nun frey'in, reyes'in, jailson'un 90 dakikalarını bile izlemediğini düşünüyorum. kağıt üstünde biri pivot santrfor, biri hamleli stoper biri de yarım boxtobox (carrilero); ama hiçbiri onun psv'deki sistemine uyacak yetide değil çünkü frey top saklayamıyor, reyes hem ağır hem mücadelelerde ayakta duramıyor, jailson'un ise hücum katkısı ileriye koşmaktan ibaret. cocu bunları en azından bir 90 dakika izlese hemen anlayacaktı, ama izlememiş. comolli sana bunları aldım oynat demiş bu da tamam demiş.

    bu bahsedilen strateji futbol oynamak değil futbolcu parlatıp satmak. ali koç ciddi ciddi türkiye'deki büyük takımların porto, shakhtar olabileceğini düşünüyor, futboldan anlamadığından zaten bahsetmiştim (bkz: #77845563). madem doğru-yanlış bir hedef belirledin bari doğru uygula. cocu bu hedeflenen şeyi psv'de başardı ama nasıl başardı? sistemine uygun adamları alarak başardı, tepesinde şimdiki gibi iki tane demoklesin kılıcı* * ile başarmadı.
1176 entry daha