şükela:  tümü | bugün
62 entry daha
 • başlığına bu zamana kadar yazmamış olduğuma kendim şaşırdığım genç yetenek. o zaman burada sesine övgü dışında farklı bilgiler vereyim. öncelikle ön adı dinmuhammed. dimaş adının kısaltması. tıpkı bizdeki ibrahim-ibo örneğinde olduğu gibi. kazaklarda ata kültü hala çok güçlüdür. bildiğiniz üzere türk kültüründe atalar yeryüzüne inmiş tanrılar gibi kabul edilir. o yüzden büyüklerin veya tarihin derinliklerinden gelen isimleri sıkça çocuklarına verirler. dimaş da adını kazak halkı tarafından çok büyük saygı duyulan bir yönetici olan dinmukhamed kunaev'den almıştır. kendisinin ölümünden kısa bir süre sonra doğduğu ve hemşehrisi olduğu için gayet normal. bunu da götümden atmıyorum. ananesi öyle söyledi canlı yayında.

  ananesi demişken kendi anne babasıyla değil dedesi ve ananesi ile büyümüştür. onlara anne ve baba demektedir. sanırım çocukken anne babası ayrılıyor, annesi de çocuğu köydeki ebeveynlerine bırakıyor. onlar da torunlarını kendi çocukları gibi bağırlarına basıyorlar. trajik bir hikayesi olduğunu tahmin ediyorum fakat o konuları çok araştırmadığım için sallamış olmayayım.

  sesi ve yeteneği çok daha ufakken keşfedilmişti ama yurt dışına açılışı çin'de düzenlenen yarışma ile birlikte oldu. öncesinde türkiye'de de çeşitli yarışmalara ve konserlere katılmıştı. yalnız bu çin konusu çok şüpheli. çocuğun yeteneğinden bağımsız olarak normalde bu yarışmaya sadece çin içerisinden katılım yapılabiliyor. dimaş'ın katıldığı sezon öncesinde kazakistan ve çin arasında büyük gerilimler yaşandı. daha doğrusu çin, kazakistan'a bazı gaz ve altyapı teknolojilerini hibe etti. karşılığında belli bir miktar toprağı ekim alanı yapmak maksadıyla kiraladı. en azından yayılan dedikodu buydu. akabinde halk buna çok sert tepki göstererek türlü protestolar düzenledi. bir ay boyunca bir sürü gösteri ve gözaltı yaşandı.

  hali hazırda çin sınırları içerisinde iki milyona yakın kazak nüfusu var. onların da çin devletinden baskı ve işkence gördüğü konuları gündeme gelince halk galeyana geldi. kazakistan zaten bir singapur olmaktan korktuğu için uzun zamandır çin vatandaşlarına vize, çalışma izni gibi konuları sıkı tutuyor. hatta son kanun ile çin vatandaşları kazakistan vatandaşlarıyla evlense dahi vatandaşlık alamıyorlar. oturum izinlerinin süresi kısaltılıyor. hepsi üst üste gelince iki ülke arasında bir gerginlik dönemi peydah oldu. sonrasında karşılıklı olarak düğmeye basıldı ve birden çin kadim komşu olarak sunulmaya başlandı.

  durup dururken astana'da çin film festivalleri düzenlenmeye başladı. jackie chan gibi bir çok ünlü çinli iki ayda bir kazakistan'a gelip, sabah programlarına konuk oldu. dimaş gibi kazak gençleri çin'in türlü çeşitli yarışmalarında birinci oldu. hatta jackie chan ve dimaş karşılıklı şarkı türkü söyledi. öyle komik ki çin durup dururken kazakfilm stüdyolarına yatırım yaptı. birlikte film çekme kararları alındı. jackie chan gelecek filmi kendisinin çekeceğini söyledi. yetmedi bir de mevzu bahis videoda dağlar oy oy tadında kardeşlik türküsü söyledi. henüz kendini doğru düzgün ıspatlamamış kazak sporcular çin'in büyük klüplerine fantastik rakamlara transfer oldu. iki ülke arasında birden canım kardeşim samimiyeti peydah oldu.

  dimaş'ın yeteneğini tabi ki takdir ediyorum fakat konu sadece kendisi değil. popüler olmasına açılan yol resmen planlandı. kötü mü oldu? tabi ki hayır. sadece dimaş batıya, daha geniş bir kitleye açılabilecekken şimdi güney asya ve uzak doğuda elde ettiği kitle yüzünden bu taraflara ağırlık vermeye başladı. zten iki milyar nüfuslu ülkede konser serisi vermeye kalksa haftada bir konser vereceğim derken başka bir ülkeye geçene kadar emekli olur.

  not: geniş bir vakitte buraya bir kaç bildi daha ekleyeceğim.
182 entry daha