şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
 • zeka veya kişilik gibi özellikleri etkileyen genler genellikle küçük etki gösterir ve pleiotropik olabilir. bir insanın bu tür karmaşık yönleri için genetik varyantlar bulmak çok zordur.

  örneğin, bir insanın adalet duygusunu etkileyen tüm gen varyantlarını bildiğimizi varsaysak bile, hala bu gen varyantlarının ve bu varyantların farklı kombinasyonlarının kişinin yetiştirildiği ortamla nasıl etkileşeceğini veya kişinin hiç öngörülmemiş koşullar ile karşılaştığı zaman ne tepki gösterecegini bilmiyoruz. başka bir deyişle, insan türünü daha iyi hale getirme müdahalemiz, istenmeyen sonuçlara yol açabilir eğer bu genleri tüm etkilerini ve diğer genler ve çevre ile olan etkileşimlerini bilmeden incelersek, her türlü şeyi bilmeden değiştirebiliriz.

  şu anda, bazı fiziksel özellikler veya kişilik özelliklerinin istenmeyen olduğunu düşünebiliriz, ancak bu özellikler gelecek nesiller tarafından tamamen farklı bir ışık altında görülebilir.

  -insan kültürü ve insan yaşamı, sağırlık veya intersekslik ya da trizomi 21 (down sendromu) olmadan daha iyi olur mu?
  -eşcinselliğe, rahimde hormon dengesizliklerinin neden olduğu keşfedilmiş olsaydı, genetik müdahale ile bunu tedavi etmek etik olur muydu?

  iyileştirme teknolojilerine eşit olmayan erişim, toplumdaki eşitsizlikleri şiddetli ölçüde arttırabilir. güvenli genetik geliştirme teknolojilerinin kullanıma sunulacağını varsayalım.
  güçlü toplumlar bu teknolojiyi, yoksullar ve güçsüzler üzerindeki kavrayışlarını sürdürmek için kendilerini daha çekici, güçlü ve akıllı kılmak için kullanabilir. gen teknolojisini kendi narsisizmleri için bir kanal olarak kullanacaklarından endişelenirim.
  eğer bu olursa, kalıcı ve kaçınılmaz bir alt sınıfın yaratıldığını görebiliriz. güçlü olanların kötü niyetleri olmasa bile, eşit erişim konusunda uyanık olmadıkları halde, dezavantajları toz içinde bırakabilir.

hesabın var mı? giriş yap