şükela:  tümü | bugün
156 entry daha
 • bir sürü değerli isim örnek verilmiş. haklılar bu isimleri sıralayanlar. lakin gerçekten de türkiye'den leibniz çıkmadı. hadi leibniz almanya'dan da bir daha çıkmadı ama türkiye'den bir frege veya hegel veya hadi bunlar da çok uzak ihtimal diyelim bir von humboldt bile çıkmadı. humboldt sevenler kızmasın, pap desem ona da kızan olacak. birilerini söylemeliydim.

  bir camus veya sartre da çıkmadı. lord kelvin ayarında, yarı zamanlı felsefe yapan ingiliz doğacılar ayarında, politik dönemin fransız eliti ayarında bile felsefeci çıkmadı. ispanyol'un brezilyalı'nın pohpohladığı paulo coelho ayarında adamlar da çıkmadı.

  burada başka bir sorun var. o kadar da değil arkadaş. aynı türkiye'de bakıyorsunuz 1968 yılı içinde barış manço trip fairground yazıyor, orhan gencebay bana öyle bakma ve hikmet birand alıç ağacı ile sohbetler.

  iddia ediyorum böyle herhangi bir yılı seçip, farklı ülkeler için o yıl yazılmış en güzel şiire, çekilmiş en güzel filme, en üst düzey müzik eserlerine baksak 20. yy ortasında, 1950-1980 arasında diğer ülkelerin hiçbirinden geri kalmayız. sinemada daha bile ileri çekilebilir bu tarih. müzik için bile öyle. 1990'da kim dr. skull gibi müzik yapıyordu? ahmet kaya, müslüm gürses geri kalır mı ingiliz'in radiohead'inden?

  felsefede de emin olun tık yok değil. camus, sartre, fodor, searle, dennett, wimsatt, bechtel, mcginn ayarında düşünürlerimiz var. ama onları parlatamıyoruz orhan gencebay'ı veya dr. skull'ı parlatamadığımız gibi. dr. skull elemanları doktorluk yapıyorlardı en son, üç aşağı beş yukarı aynı yetenekte iron maiden dünya çapında yapıyor müziği şimdi.

  camus, sartre ayarı bize yetmemeli. bu topraklar daha büyük düşünürler çıkarmalı. bunu her çağda yaptı. mevlana bu topraklarda yetişti ve camus'nun sartre'ın yaptığı felsefeyi kulağına damlatmaz. eski yunan dediğimiz coğrafyanın üçte biri bugün üzerinde yaşadığımız yerler. thales bu topraklardan çıktı ya, daha ötesi yok zaten bu işin.

  bugün türk genci silkelenmeli. felsefe yapmak için en doğru ortam sağlanmış durumda. hayat rahat ama çok da rahat değil. devlet var ama alman'ın ingiliz'inki gibi iyi kurgulanmış değil. düzen var ama pek değil. güvenlik var ama yeterli değil. eğitim var ama cahilleştiriyor. doğa da var, orman da, deniz de, isteyene internet de. belki bir aristo yetişmez bu gerilimden ama bir kant, bir foucault, bir adorno çok rahat çıkmalı yani. bir thoreau veya cicero çıkmalı. çok güzel ortam var, tam felsefeci çıkarmak için ayarlasan böylesini tutturamazsın.
370 entry daha
hesabın var mı? giriş yap