şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • tam adı nadia murad basee taha. 1993 ırak doğumlu.

  çiftçilik yapan ailesi ile suriye sınırı yakınında sincar'ın bir köyünde yaşarken ışid işgaliyle hayatı değişmiş. köyünden öldürülen 600 kişi içinde erkek kardeşleri de var.
  bölgedeki yezidi köylerindeki erkekleri öldüren ışid militanları sayısı 6.700 olarak tahmin edilen kadını da köle olarak yanlarında götürmüşler. musul'a götürülen nadia defalarca dayak yemiş, üzerinde sigara söndürülmüş, kaçmaya çalıştığında tecavüz etmişler.

  bir şekilde kaçmayı başararak insan kaçakçılarının yardımıyla duhok'taki mülteci kampına ulaşmış. burada belçikalı gazetecilere verdiği mülakat sonrasında dünya çapında tanınan bir figür haline gelmiş. ardından almanya'ya kabul edilen 1.000 mülteci kadın ve çocuk arasına katılmış.

  birleşmiş milletler güvenlik konseyi'ne insan kaçakçılığı hakkında bilgi vermiş. ertesi yıl ışid yöneticilerine karşı bir ceza davası açılmasına öncülük etmiş. sonra 'nadia's initiative' isimli bir sosyal hareketi başlattığını duyurmuş. nobel ödülü de bu inisiyatif nedeniyle verilmiş sanıyorum. amacı soykırım kurbanlarına avukatlık ve yasal yardım sağlamak. aynı yıl birleşmiş milletler iyi niyet elçisi seçilmiş. ayrıca, avrupa konseyi vaclav havel insan hakları ödülü ve sakharov özgür düşünce ödülü de 2016 yılında nadia'ya verilmiş.

  2017 yılında yayınlanan "the last girl: my story of captivity, and my fight against the ıslamic state" adlı bir biyografisi var.
12 entry daha