şükela:  tümü | bugün soru sor
11 entry daha
 • lanthimos'un greek weird wave akımından tamamiyle çıkıp, kendine has tekniği absürt komediyle birleştirip, nispeten vasat bir eser ortaya çıkarmış.

  film görüntü ve sanat olarak, barry lyndon ile ciddi benzerlikler taşıyor. zaten en başarılı olduğu nokta da burası. yani görsel hazza yönelik beklentileri karşılıyor ama senaryo konusunda aynı şeyleri söylemek pek mümkün değil. bu yüzden özgün bir eser olma niteliği taşımıyor.

  bu arada bu filmin bir kahramanı varsa o da kostümleri tasarlayan ve haklı olarak müzesine üç tane akademi ödülü götürmüş sandy powell'dir.

  açılış sekansından, film bitene kadar , dönemin atmosferimi güzel bir şekilde izleyiciye sunuyor.

  --- spoiler ---

  kraliçe anne ve en yakın arkadaşı sarah,sonradan marlborough düşeliğiye onurlandırılan, imparatorluk üzerinde ciddi kararlar alıyorlardır. prenslerle fransa savaşı üzerine tartışması, aslında cinsiyet çarpışmalarına örneklendirme olarak yönetmen bize sunuyor.

  abigalil gut krizine giren kraliçeyi bitkilerle iyileştirmesiye başlayan süreç, sarayda daha kıdemli bir yere getiriyor.

  şans eseri kraliçe ile sarah arasındaki ilişkiye şahit olan abigail, dişiliğini kullanarak kraliçeyi baştan çıkarmasıyla, film politik düzenden , entrika bölümüne geçiyor.

  abigail ve sarah arasındaki bu savaş türlü oyunlara sebep oluyor.

  iki karakterin de kötü olduğunu aslında hırs için gözlerini kırpmadan neler yapabileceğini bize anlatmaktadır.

  kapanış sahnesi ise , yönetmenin bir tabi hayvan fetişizmiyle sona eriyor.
  --- spoiler ---
22 entry daha