şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
23225 entry daha
  • öğrenmek iki nöron arasında elektriksel sinyal geçişinin başarılı olması ile olur. nöronlar arasındaki bağlantı ne kadar fazla ise öğrenilen şeyin beyindeki yeri o kadar sağlam olur.

    diyelim ki hiç yapmadığınız bir işi yapacaksınız. o işe başladığınız zaman bağlantılı nöron sayısı çok az olduğu için öğrenme süreci size zor gelecektir. bu sorunun çözümü ise beyinde canlandırma tekniğidir. bir örnek vererek açıklayalım.

    üniversite sınavına gireceksiniz ve çok heyecanlısınız. matematik sizi çok korkutuyor çünkü kendinizi yetersiz hissediyorsunuz. ve son 1 ay her gün 5 dakika boyunca beyninizde canlandırdığınız görüntü şu şekilde: sınav salonunda ösym nin verdiği şekerden bir tane alıp suyunuzdan da yudumlayıp harıl harıl ve sıkıntısız bir şekilde matematik problemlerini çözüyorsunuz. bu şekilde düşünerek beyninizde yeni yollar inşa edersiniz. bu yoldan ne kadar sık geçerseniz de o kadar iyi bildiğiniz bir yol olur. gerçek sınav günü, 1 aydır beyninizde canlandırdığınız anı yaşayacağanız için sıkıntısız bir şekilde sonlanacaktır.

    oturun, başarmak istediğiniz şeyler hakkında sağlam ve net görüntüleri beyninize işleyin. o da size hayallerinizi gerçeğe götüren yolları inşa etsin

    mesajla gelen edit : hagakure adlı samuraylarla ilgili bir kitapta olayı şöyle anlatıyor.bu bir meditasyon.mesela samuraylar meditasyon yaparak harakiriye (aslı seppuku) hazırlanırlardı. lazım olduğunda karınlarını deşmeyi tüm hayatları boyunca sanki gerçekten yaşıyormuş gibi akıllarından geçirirler, bu eylemin kafalarında iyice yer etmelerini sağlardı. böylece hayatlarında bir kere yapabilecekleri şeyi sanki daha önce defalarca kez yapmış gibi çekinmeden ve yanlış yapmadan yapabilirlerdi. insanların inanç olarak adlandırdıkları şey, aslında zihinsel olarak kendilerini o duruma hazırlamaları ile ilgili bir şey.
9448 entry daha