şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
  • çok eski lunapark makinalarından biridir. gerçi isminin tepsi olduğundan hala şüpheliyim ama en azından ben böyle hatırlıyor gibiyim.

    aynen tepsi gibi yuvarlak bir platformdan oluşur. kenarlarında oturacak yerler vardır. ama delikanlı gençler ayağa kalkıp düşmemek için çeşitli şaklabanlıklar yaparlardı. tıpkı balerin gibi hem döner hem de aşağı-yukarı hareket ederdi.

    tabii aletin ortası bu hareketlerin en az etki yaptığı kısım olduğu için, bu anlamsız "artist" grup ortada ayakta kalmaya çalışırlardı. manitası kenarda oturanlar ise eller cepte geziyormuş gibi hareketlerle "denge" üzerine hava atıp manitadan "aferim" almaya çalışırlardı. yani "cool" tribi o zamanlar bile revaçtaydı. düşenler de olurdu elbet.

    hatta aklımda kalmış olan bir sahne daha var bu aletle ilgili olarak. bu aletin her tarafı açık olmasına rağmen yine de sigara içmek yasaktı. tabii güvenlik açısından doğru bir uygulamaydı bu. millet başta kendisi olmak üzere başkalarının kıçını başını da yakmamalıydı. ama buna rağmen yine de sigara yakanlar olurdu ve kenardaki "gözetmen" tarafından görülürlerse "birader! söndür o sigarayı!" ikazı alırlardı.

    yıl 1981, yer ısparta olmak üzere bu alete binmişliğim de vardır.
10 entry daha