şükela:  tümü | bugün soru sor
1 entry daha
  • zeka, zaman, ziyan olarak evriltmek istediğim kural.

    zeka, bir iş veya olayla ilgili karara varırken aptalca ani hamlelerden kaçınıp detaylıca düşündükten sonra akılcı davranmak için gereken z. bu noktada enlice boyluca düşüneyim derken ikinci z'yi de zora sokmamaya özen göstermek yine birinci z'nin işi.

    zaman, günümüz yaşantısında doğru kullanabileni krallığa, kullanamayanı tam bir umutsuzluğa götüren ikinci z. doğru zamanda alınan aksiyonlar, verimli kullanılan zaman, zaman kontrolü *... ve daha uzar gider. hakkında yüzyıllardır yazılıp çizilen zaman üç z kuralının ikinci bacağıdır.

    ziyan ise çoğumumuzun unutmaya yüz tuttuğu, farkettirmeden kişiden tırtık tırtık götüren üçüncü z. sevdiklerimizi, yemeğimizi, zevk aldığımız hobilerimizi o kadar çok ziyan eder olduk ki. hele günümüzde bir şeylere ulaşmak ne kadar kolaylaşırsa, onları ziyan etmek de o kadar kolaylaşıyor. "ziyan etmemek" ise burada çok önemli bir rol oynuyor.

    bu üç z kuralını uygulayan kişi bana kalırsa gerçek mutluluğa ve başarıya ulaşır. toplumda bu kuralı uyguladığı için kenine istediği yeri edinebilir mi bilmem çünkü toplumumuz işleri kuralına göre yapanları pek sevmiyor ancak kişisel başarısı arttıkça toplumda saygınlığı da artacaktır diye düşünüyorum.
1 entry daha