şükela:  tümü | bugün
91 entry daha
 • benim için sinemanın geldiği ve ulaşabildiği son nokta bu türdür. şahsen bu türün üstüne hiçbir tür tanımam ve her anlamıyla izleyiciyi tatmin eden bir türdür. ne sulu komediler gibi her şey çok güzel lan ehueuhe dedirtip film bittikten sonra gerçek hayatı bambaşka gördürtür, ne drama filmleri gibi her şeyi umutsuzluğa depresifliğe vardırtır ne de olmayacak romantizmi seyirciye aşılayıp ya ben de böyle erkek-kadın istiyorum dedirtir.

  kara mizah bir anlamda biz sıradan insanlar için hayatın kendisidir. hayat gibi geneli acı çekme üzerine kurulu bir sistemde ender gelişen osasuna atakları gibi gelen gülümsemeyi komediyi de barındırken hayatın gerçeklerini, acılarını asla yüzünüze tüm acımasızlığıyla çarpmaktan çekinmez.

  söylemek istediğim bir durum da kara mizahın dramatik komedi ile bir tutanlar için. dramatik komedi bir dram filmine komedi süsleri eklenmesiyle ya da tam aksi komedi üzerine kurulu bir filmin dramatik soslara banılmasıyla olur. kara mizah ise bu iksinin ayrı ayrı değil de aynı anda beraber verilmesi bunun tüm filmde etkisinin görülmesidir. kara mizah bir nevi ağlanacak hale gülünmesidir, umutsuzluğun dibine vurulduğu anda yapılacak tek şeyin acı bir gülümseme olduğunun kabullenilmesidir. kara mizahı en iyi anlatan sözcük kanımca acı gülümsemedir. birbirlerine benzemekle beraber arada çok net keskin ve ince bir çizgi vardır aslında.
  kara mizah örnekleri:

  türkiyede kara mizah:
  ferhan şensoy- pardon
  levent kırca- olacak o kadar
  vavien
  penguen uykusuz lemanın siyasi karikatürleri

  aşağıda ise gördüğüm duyduğum kara mizah filmlerini yazacağım izlediklerimi de 10 üzerinden puanlıyorum ki siz de ortak izlediklerime bakarak bu listeden ona göre fil seçebilirsiniz.

  ın bruges 10/10 --- benim için kara mizahın tanımı bu film
  six shooter 10/10 short film
  calvary 9/10
  three billboards outside ebbing, missouri ?
  the guard 9/10
  seven psychopats 9.5/10
  filth 10/10
  matchstick men 8/10
  layer cake 7/10
  stranger than fiction 7/10
  coen filmleri:
  no country for old men 9/10
  fargo 9/10
  burn after reading 8/10
  miller’s crossing 7.5/10
  a serıous man 7.5/10
  arizona junior 8/10
  barton fink 9/10
  big nothing 8.5/10
  birdman 9/10
30 entry daha