şükela:  tümü | bugün
35 entry daha
 • memo daha karizmatik olan, orası kesin. hala utah jazz taraftarlarınca saygı ve sevgiyle anılır. adam "money man" (epey karizma bi' lakap), normal sezonda birçok maçta büyük şutlar sokmuşluğu vardır. memo skora ciddi katkı yapabilen ilk face-up beş numaralardandır ayrıca; artık guardların post-up, uzunların face-up oynadığı günümüz basketboluna ilham verem oyunculardandır desek, az biraz abartmış oluruz, ama süper saçmalamış olmayız herhalde (switch'in kral olduğu günümüzde savunmada sırıtabilirdi tabii).

  hedo'nun büyük kontratını aldıktan sonra büyük bir düşüş göstermesi hafızalarda daha olumsuz bir intiba bıraktı; zira onu chris bosh'la eşleştiren toronto'nun hayalleri büyüktü. en büyük sıkıntı umursamaz tavırlarındaydı; kilo problemleri vs. gibi. zaten toronto sezonundan sonra eskisi gibi olamadı. ne var ki 2007-08 sezonu epey iyidir; %45'le 19.5 sayı, 5.7 ribaund, 5 asist. memo ve hedo'nun bütün sezonları içinde en iyi sezon budur; her ne kadar hedo all-star olamasa da.

  hedo, 2007-08 yılında doğu yarı finali, sonraki yıl ise celtics'de garnett'in sakatlığı sayesinde nba finali gören orlando'nun önemli bir parçasıydı. lakers'a karşı oynanan finalde, top sürekli point forward hedo'nun elindeydi. seride fena da oynamamıştı; açıkçası nba finallerine gidip de, sürekli topu elinde tutmak büyük bir olaydı.

  bu noktada hidayet'in nba'deki ilk yıllarının biraz kayıp olduğunu belirtmek isterim; burada tam yedi sezondan bahsediyorum. 90'ların sonunda efes'i takip edenler bilirler, daha o günlerden 2.06'lık hedo, "ball handler" olarak epeyce bir pick & roll oynardı. nba'de en başarılı olduğu rol de budur; hani daha erkenden bu görevi üstlenebilse, belki daha takdire şayan bir kariyeri olurdu. zira iyi size'ına ilaveten, triple threat dediğimiz penetre, şut ve pas özellikleri vardı. bunlar pick & roll'da altın özelliklerdir. ne var ki topu eline verdikleri vakit (hehe), fiziksel olarak zirvede olduğu son birkaç yılını oynuyordu.

  ikisi de vasat savunmacılardır. memo'nun yao'yu başarılı savunduğu bir play-off serisi vardı. hidayet baya matador savunması yapardı ama iyi size'ı olduğundan, pozisyonuna göre bazı artıları da vardı (savunma ribaundları gibi). ama totalde memo savunmada daha çok saygı uyandırırdı diye hatırlıyorum.

  bu benim nba kariyerleri hakkındaki derleme görüşüm, milli takım vs. gibi konuları başkalarına bıraktım.
134 entry daha