şükela:  tümü | bugün
129 entry daha
 • her sikim hıyar diyene elinde tuzlukla koşan ev sahipleriyle dolu bir apartmanda yaşıyorsanız , muhtemelen götünüze on binlerce lira kaçacak olan barıştır.

  şimdi şöyle ki ;

  hepi topu 12 malikli bir apartmandayız. bu maliklerden biri gidiyor bir mimarlık ofisine ve bilgi alıyor. haliyle adamlar da yapı kayıt belgesi ayağına , kat mülkiyetine geçiş işlemlerini de tek seferde yaptırabilmek için fiyat verip eline gerekli belgeleri yazıp veriyor.

  yapı kayıt belgesi için işlemler apartmandaki bir malik tarafından yapılabiliyor.
  ve ortalama her daire sahibine 3000-4000 tl arasında bir yapı kayıt belgesi bedeli çıkmakta.

  fakat mimarlık ofisinin yönlendirmesiyle , yapı kayıt belgesinden hemen sonra kat mülkiyeti geçiş işlemlerine - aciliyeti olmamasına rağmen - başlamak zorunda bırakılıyoruz. bunun için normalde ödenecek yapı kayıt belgesi 3000-4000 tl arasıyken , kat mülkiyeti için artı olarak tekrar 3000-4000 tl arası bir bedel ödenecek ve artı olarak daire başına da mimarlık ofisinin 900 tl işlem masrafı eklenecek. tabi bütün malikler mimarlık ofisine vekalet verirse. vermeyen olursa da mimarlık ofisi bu masrafı kendisi ödeyip, vekalet vermeyen maliğe dava açacakmış.

  yani sözün özü ,

  31 ekim'e kadar başvurulması gereken işlem 'yapı kayıt belgesi ' işlemidir. ve başvurudan sonra çıkan bedeli son ödeme tarihi 31 aralıktır.
  ve eğer apartman malikleri olarak başvuru yapacaksanız, malik başına en en en fazla 3000-5000 tl arası ödeme yapacaksınız (6-7 katlı yapılar için )
  kat mülkiyetine geçişte zaman sınırlaması yok.

  yapı kayıt belgesi ve kat mülkiyeti başvurusunu aynı şeymiş gibi anlatıp(mimarlık ofisinin ağzıyla ) size aslında ödemeniz gereken miktarın 2 katını ödetmeye çalışan komşularınıza bunu sakin sakin anlatın. anlamıyorsa ağzına pideci küreğiyle vurarak tekrar deneyin.
  paranız çoksa orası ayrı .

  edit: imla
168 entry daha