şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
  • doğru rakamlardır. ama kimse kusura bakmasın yoldan geçeni almıyorlar oralarda stajyer olarak. berkeley ve stanford’ın yarım saat mesafede olduğu bir bölgeden bahsediyoruz. dünyanın en seçkin beyinleri girebiliyor oralara, o kadar maaş da alsınlar bir zahmet.

    ayrıca oradaki stajyerle türkiyedekileri karıştırmayın. bir stajyerin kendi başına üç ayda küçük bir çip tasarladığını bilirim. o işleri yapabilecek seviyede olmayanı, gel bir ortamı gör diye almıyorlar. ekşide sürteceğinize oturun çalışın buyrun gelin, siz de alın o paraları.

    bir diğer nokta da şu. silikon vadisi bölgesinde en minimumda yaşayım, bir oda kiralayıp orada kalayım deseniz 2500 dolar gibi bir gideriniz olur. kalanı cebinize kalır doğru. ama bu stajyer dediğiniz adamların çoğu eğitimlerinin kalanını üç kuruş asistan maaşıyla geçiriyor. dolayısıyla biriktirdiğini sene içinde harcayarak yine minimumda bir hayat sürüyor. full time bir işe başlamadan maddi sıkıntılar bitmiyor kolayına.

    bir de şunu anlamıyorum. burada ikide bir türkiyeden s.ktir olup gitmek geyiği yapıyorsunuz. silikon vadisi mühendisleriyle kendinizi kıyaslıyorsunuz. madem sorunun sadece ülkede olduğunu düşünüyorsunuz, gelin gözüm... niteliklisiniz madem o kadar, çene yapmayın gelin, size de versinler o maaşları. siz tembelliğinize, niteliksizliğinize kılıf arıyor olmayasınız?

    not: evet o bölgede evsiz de çok ayrıca.
12 entry daha