şükela:  tümü | bugün soru sor
7 entry daha
  • toplaşın anlatayım durumu.
    arkadaşlar bu maaşlar gerçek, ve veriliyor. fakat şöyle bir durum var, bu şirketlere intern olarak girebilmek, teklifi eğer çok bir red flag hareketiniz yoksa kapmanız demek. mesela google ı ele alalım, bir "software engineer intern" bulunduğu ülkesine göre değişmekle beraber ortalama 3500-6500 arası bir maaş alabilir. ancak iş teklife geldiğinde sizin alacağınız maaş , pazarlık yeteneklerinize, okulunuza, başka yerlerden teklif alma durumunuza, yaptığınız önceki stajlara göre yine o aralıkta değişebilir. şu an bir google çalışanı bir google internünden daha az maaş alıyor olabilir ki böyle çok örneği var. bir entry-level pozisyon için konuşuyorum, 3000 dolara çalışan da var 6000 de var ya da bir genius iseniz 8000 de var mesela. bu maaşların yanında ekstra perklerini (yanak) saymıyorum bile. ama dünyada böyle bir gerçek var, herkes bizim memleketteki gibi patron şirketi yönetmiyor.

    not: amerika'da ve çoğu ülkede maaşlar tabi ki brüt olarak verilir. taxler ülkeden ülkeye değişmekle beraber aldığınız maaştaki kesinti ortalama %30 bandındadır diyelim.(mesela amerikada %35 olabilir bu durum) ben yukardaki rakamları elinize geçen ortalama miktar verdim.
    not2: bu saydığımız şirketler dışında maaşlar aşırı düşer. bu rakamlar sadece big n (bkz: big n company) benzeri şirketler ve iyi yatırımlı, güçlü start-uplarda görülür. diğer kalan yığında ise bizimkine benzer sayılar mümkündür.
12 entry daha